Zapraszamy do udziału w webinarium „Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji – uwarunkowania prawne”, które odbędzie się na platformie MS Teams 14 kwietnia 2025 r. w godzinach 10:00-11:45. Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju.
Prawidłowe kształtowanie zieleni staje się jednym z ważniejszych wyzwań podczas prowadzonych przez gminy działań rewitalizacyjnych. Zarówno na etapie wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, jak i podczas opracowania gminnego programu rewitalizacji – gminy powinny zapewnić wewnętrzną spójność tych działań z dokumentami z zakresu planowania przestrzennego. Gminny program rewitalizacji musi spełniać wymogi prawne określone zarówno w ustawie z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, jak i, między innymi, w ustawie z dnia 7 lipca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Uwzględnienie właściwych potrzeb ochrony zieleni już na etapie procesów planistycznych, umożliwia zwiększenie skuteczności w zarządzaniu przestrzenią i przywracaniu jej walorów, także krajobrazowych i kulturowych. Jest to szczególnie ważne podczas prowadzenia rewitalizacji na obszarach zabytkowych. W takich przypadkach gminy muszą realizować działania rewitalizacyjne w zgodzie nie tylko z wymogami przyrodniczymi i zasadami ochrony zabytków, ale również z innymi przepisami prawa. W trakcie webinarium omówione zostaną kluczowe aspekty prawne dotyczące ochrony istniejącej zieleni oraz wprowadzania nowej roślinności.
Program webinarium:
- akty planistyczne i dokumenty strategiczne odnoszących się do zieleni i zielonej infrastruktury;
- podstawowe pojęcia: tereny zieleni, tereny zieleni publicznej itp.;
- powierzchnia biologicznie czynna i jej znaczenie;
- uwarunkowania prawne zagęszczania miast i zabezpieczania zielonej infrastruktury – „greenfield” vs „brownfield” –dążenie do dogęszczania miasta czy do nasycenia go zielenią. Jak traktować luki w zabudowie przy bilansowaniu terenu ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zabytków (ochrona założeń historycznych, osi widokowych, przedpoli);
- strategia rozwoju gminy a opracowania ekofizjograficzne;
- plan ogólny gminy a prawidłowe zabezpieczenie zieleni istniejącej i nowoprojektowanej;
- wpływ ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na kształtowanie zieleni i jej ochronę;
- wpływ gminnych programów adaptacji do zmian klimatu na planowanie przestrzenne i procesy rewitalizacji;
- specyfika planowania terenów zieleni i „zielonej infrastruktury” na obszarach zabytkowych;
- wewnętrzne standardy urządzania i utrzymania zieleni w gminach od strony prawnej – wyzwania związane z nasadzeniami historycznymi oraz nowymi nasadzeniami, w szczególności z doborem form i gatunków. Prawne uwarunkowania dotyczące gatunków inwazyjnych.
Termin: 14 kwietnia 2025 r. w godzinach 10:00-11:45
Rejestracja: link
Spotkanie odbędzie się online, na platformie MS Teams. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.
Webinarium poprowadzi dr Anna Fogel – doktor nauk prawnych, radca prawny, główny specjalista w Zespole Zadaniowym ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.
Dr Anna Fogel specjalizuje się w zagadnieniach prawnych związanych z ochroną zabytków, ochroną środowiska oraz planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, a także konfliktami w tym obszarze. Przez wiele lat pracownik samorządowy oraz współpracownik gmin, nadzorowała od strony prawnej ponad sto procedur planistycznych. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji o tej tematyce, między innymi komentarza do Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu („Ustawy krajobrazowej”) oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Członek Zespołu Prawno-Urbanistycznego przy Komitecie Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN (2020 – obecnie) oraz Zespołu ds. zapewnienia ochrony drzew i krzewów przy Ministrze ds Klimatu i Środowiska (2025).
Webinarium jest realizowane w ramach Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” (poddziałanie 2.1), dofinansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
Celem głównym projektu jest wsparcie gmin w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji z uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście zmian klimatu i tzw. zielonej rewitalizacji oraz służb konserwatorskich w rozwinięciu i wzmocnieniu kompetencji związanych z ochroną zabytków i wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kulturowego w tym procesie.
Więcej informacji o projekcie oraz proponowanych działaniach adresowanych do gmin i pracowników urzędów konserwatorskich jest dostępnych na stronie https://nid.pl/centra-kompetencji-ds-rewitalizacji/
#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID