Dzień Architektury Drewnianej w województwie łódzkim
Powrót
Dzień Architektury Drewnianej w województwie łódzkim
Data publikacji: 9 August 2024

Zapraszamy na wydarzenia Dnia Architektury Drewnianej w Mieście Lesie Kolumna i województwo łódzkie

W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. zapraszamy na Dzień Architektury Drewnianej, który po raz pierwszy odbędzie się na terenie całego kraju. W województwie łódzkim wydarzenia odbędą się w Zgierzu i Kolumnie.

Wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą drewnianą zapraszamy na spotkania poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, w tym prelekcje specjalistów, pokazy konserwacji oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy.

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Oddział Terenowy NID w Łodzi we współpracy z Gminą Miasto Zgierz Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Muzeum Miasta Zgierza, Instytutem Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Burmistrzem Miasta Łasku, Urzędem Miejskim w Łasku oraz Zespołem Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku-Kolumnie.

Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Dzień Architektury Drewnianej objęty jest patronatem Polskiego Radia S.A.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na naszym Facebooku.

Dzień Architektury Drewnianej w województwie łódzkim

Architektura drewniana – zgierskie domy tkaczy wczoraj i dziś
Zgierz – Park Kulturowy Miasto Tkaczy

23-25 sierpnia 2024 r. (piątek-niedziela)

9.00-12.00 Zwiedzanie domu tkacza z I połowy XIX wieku, ul. Rembowskiego 1 w Zgierzu (Siedziba Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu)

23 i 25 sierpnia 2024 r. (piątek i niedziela)

12.00-15.00 Zwiedzanie drewnianego domu tkacza Gotfryda Filipa z ok. 1830 roku translokowanego w roku 2010 z ul. J. H. Dąbrowskiego 9 (d. Zegrzańskiej) na ul. Narutowicza 5 (oficyna) w Zgierzu (Muzeum Miasta Zgierza)

Drewniana architektura Kolumny i okolic. Spacer architektoniczny i prelekcje.

24 sierpnia 2024 r. (sobota)

godz. 9.30-15.30

  • Spacer architektoniczny

godz. 9.30-12.15
zbiórka uczestników: plac przed przystankiem kolejowym PKP Kolumna, ul. Torowa/Leśny Skwer, Kolumna

Zwiedzanie Miasta Lasu Kolumna – spacer architektoniczny pod przewodnictwem dr. inż. arch. Wojciecha Pardały, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

  • Seminarium

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. I. J. Paderewskiego w Łasku-Kolumnie,
ul. Toruńska 1, Łask-Kolumna
godz. 12.15-15.30

Program:
12.15-12.30 wystąpienia otwierające
12.30-14.30 Prelekcje.

    • Szklane domy z drewna – fenomen letniskowej, międzywojennej architektury Kolumny, dr inż. arch. Wojciech Pardała, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
    • Dom od kuchni – Inwentaryzacja architektoniczno-budowlana domu przy ul. Toruńskiej 13 w Kolumnie, Anastasiia Voitsekhovska, studentka architektury Politechniki Łódzkiej
    • Kolumna zatrzymana w kadrze – geneza społecznego projektu „Kolumna na starych zdjęciach”, Anna Robak i Katarzyna Pokucińska, Stowarzyszenie „Zielona Kolumna”
    • „Besarabki” – tajemnicze budowle Kraju Warty, Janusz Ziarnik, krajoznawca, Zastępca Przewodniczącego Redakcji kwartalnika „Na Sieradzkich Szlakach”, Dobroń

14.30-15.30 wydarzenia towarzyszące

    • Poczęstunek regionalny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sięganowie
    • Zwiedzanie ekspozycji Kolumna-Las Miasto-ogród. Wystawa prac inwentaryzacyjnych studentów architektury PŁ z lat 2014-2015+2024
    • Projekcja filmu „Piękne, polskie, drewniane”, produkcja Narodowy Instytut Dziedzictwa
    • Promocja wydawnictw Narodowego Instytutu Dziedzictwa związanych z ochroną i remontami dziedzictwa drewnianego
    • Dyskusje kuluarowe
Skip to content