8 województw, ponad 30 partnerów i dziesiątki wydarzeń poświęconych architekturze drewnianej. Tegoroczna, już czwarta edycja DAD, która odbędzie się w dwa ostatnie weekendy sierpnia, połączy specjalistów, mieszkańców, właścicieli zabytków i pasjonatów drewna z całej Polski. W programie znalazły się spacery architektoniczne, warsztaty rzemieślnicze, pokazy konserwatorskie, otwarte obiekty prywatne, prelekcje i spotkania organizowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, we współpracy z partnerami z różnych regionów kraju.
Dni Architektury Drewnianej to wydarzenie poświęcone promocji i ochronie ważnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest architektura drewniana. W ramach wydarzenia wybrane obiekty są udostępniane nieodpłatnie, co pozwala szerokiej publiczności poznać ich historię oraz znaczenie w kulturze i krajobrazie.
Ważnym elementem przedsięwzięcia jest także zwrócenie uwagi na codzienną pracę osób odpowiedzialnych za utrzymanie i ochronę tych budynków. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest zachowanie autentycznego charakteru tych miejsc.
Wydarzenie ma również wymiar edukacyjny. Poprzez wykłady, prelekcje i warsztaty promowane są dobre praktyki związane z użytkowaniem i ochroną architektury drewnianej. Działania te wspierają rozwój wiedzy oraz budują większą świadomość społeczną w zakresie znaczenia i potrzeby ochrony tego typu dziedzictwa.
Tegoroczna edycja odbędzie się w ośmiu województwach i obejmie wydarzenia poświęcone architekturze sakralnej, uzdrowiskowej, wiejskiej i przemysłowej, a także tradycyjnym technikom ciesielskim i konserwatorskim.
Województwo dolnośląskie
21 sierpnia | Świeradów-Zdrój
Hala Spacerowa, Uzdrowisko Świeradów-Zdrój
Inauguracja Dni Architektury Drewnianej 2026. W programie zaplanowano prelekcje, strefę rzemieślniczą oraz warsztaty demonstracyjne prezentujące tradycyjne techniki pracy w drewnie.
22 sierpnia | Spacery architektoniczne po Dolnym Śląsku
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerach architektonicznych prowadzonych różnymi trasami:
- karkonoską,
- wałbrzyską,
- tyrolską,
- Doliny Bobru,
- łużycką,
a także odwiedzić wybrane otwarte obiekty prywatne.
23 sierpnia | Leśna
Dawny dworzec kolejowy „Leśna”
Prelekcje oraz spacer poświęcony lokalnemu dziedzictwu architektury drewnianej.
23 sierpnia | Duszniki-Zdrój
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
W programie: prelekcje, pokaz łupania, konserwacji i montażu gontu oraz zwiedzanie Muzeum Papiernictwa.
Województwo podlaskie
29 sierpnia | Puchły, gm. Narew
Wycieczka rowerowa „Szlakiem architektury sakralnej Krainy Otwartych Okiennic” oraz prezentacja tradycyjnego pieca chlebowego połączona z warsztatami wypieku chleba.
Województwo małopolskie
23 sierpnia | Roztoka-Brzeziny, gm. Gródek nad Dunajcem
Zwiedzanie „Osady Młyńskiej” z właścicielem Michałem Winiarskim oraz pokazowe uruchomienie młyna.
29 sierpnia | Zakopane
Pokazy czyszczenia drewna różnymi metodami, spacer architektoniczny oraz otwarte zakopiańskie wille.
29-30 sierpnia | Rabka-Zdrój
Zwiedzanie obiektów: Willa Anioł, Organistówka oraz Muzeum im. Wł. Orkana.
Województwo kujawsko-pomorskie
28 sierpnia | Kłóbka, gm. Lubień Kujawski
Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
Województwo wielkopolskie
22 sierpnia | Golina, gm. Jarocin
Oprowadzanie po kościele pw. św. Andrzeja Apostoła oraz prelekcje.
29 sierpnia | Września
Oprowadzanie i prelekcje poświęcone architekturze oraz wyposażeniu drewnianego kościoła parafialnego pw. Świętego Krzyża.
29 sierpnia | Stęszew
„Domy podcieniowe w Stęszewie – historia i teraźniejszość” – spacer i prelekcje.
29 sierpnia | Szreniawa, gm. Komorniki
Spacer i prelekcja wokół drewnianego silosu na kiszonkę, zwanego „Krzywą Wieżą w Szreniawie”.
Województwo zachodniopomorskie
29-30 sierpnia | Koszalin
Warsztaty ciesielskie połączone z pokazami, prelekcjami oraz wystawą.
Województwo lubuskie
28-29 sierpnia | Zielona Góra-Ochla
Warsztaty poświęcone renowacji stolarki okiennej oraz naprawom historycznych konstrukcji drewnianych na przykładzie XVII-wiecznej chałupy z Potrzebowa.
30 sierpnia | Bogdaniec
Warsztaty ciesielskie i stolarskie dla uczniów oraz wernisaż wystawy fotograficznej poświęconej domom szkieletowym Łęgów Warciańskich.
Województwo mazowieckie
29 sierpnia | Otwock
Prelekcje, spacery architektoniczne oraz gra miejska.
Więcej szczegółów o zapisach podamy wkrótce!


