📆Termin:10-13 października 2024 r.
📍Miejsce: Olkusz, kościół św. Andrzeja i sala konferencyjna w hotelu Victoria
Konferencja oraz warsztaty organmistrzowskie poświęcone systemom powietrznym organów, w rozwoju historycznym. Zaopatrzenie organów w sprężone powietrze jest podstawową sprawą dla prawidłowego funkcjonowania instrumentu. Jednocześnie ze względu na naprężenia powstające w drewniano-skórzanych miechach części te ulegają usterkom i zużyciu, z czego wynikały częste naprawy lub wymiany i modernizacje tych części organowych. Wielką wartością są zatem zachowane do naszych czasów historyczne systemy powietrzne, w szczególności takie, które są jednoczasowe z pozostałymi komponentami organów. Nawet do dzisiejszych czasów wiele osób nie docenia tego elementu organów historycznych nie spoglądając na obiekty całościowo, a jedynie przez pryzmat wygody serwisowej i oszczędności, z czego wynikały niegdyś, ale i wynikają dzisiaj dewastacje historycznych instrumentów polegające na dekompletowaniu organów – usuwaniu systemów historycznych na rzecz współczesnych, często niewystarczająco wydolnych. Jest to szeroka problematyka naukowo-konserwatorska, której poświęcona będzie konferencja.
Podczas warsztatów aktywni uczestnicy – organmistrzowie będą mieli możliwość praktykowania odpowiedniego doboru skór uszczelniających, prawidłowego ich przygotowania i klejenia, strunowania kątowych łączeń w miechach oraz konserwacji i uzupełniania stolarskiego drewna.
Uzupełnieniem konferencji oraz warsztatów będzie zwiedzanie zabytkowych organów w Olkuszu oraz podróż studyjną do organów w Koniecpolu i w Świętej Annie
Więcej informacji nt. wydarzenia: https://nid.pl/2024/10/04/konferencja-aspekty-ochrony-organow-historycznych/