Warsztaty w ramach konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo
Powrót
chmura punktów
Data publikacji: 4 October 2024

Już za miesiąc rozpocznie się 2. edycja międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo, w ramach której zaplanowaliśmy warsztaty dotyczące skanowania i dokumentacji obiektów dziedzictwa kultury. Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 listopada, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Rejestracja na warsztaty i na konferencję ruszy w przyszłym tygodniu.

Tegoroczna edycja konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo została wzbogacona o warsztaty skanowania i dokumentacji zabytków, ukierunkowane na zasady i metodykę pracy w terenie, metody opracowania danych oraz sposoby ich wykorzystania.

Warsztat „Skanowanie fotogrametryczne obiektów dziedzictwa kultury”

Kiedy? 5 i 6 listopada 2024 r., godz. 15.30 – 18.30. Warsztaty odbywać się będą w dwóch częściach, rejestracja obowiązuje na cały, dwudniowy warsztat.

Prowadzący: Ryszard Zimek – kierownik Zespołu Zadaniowego ds. Digitalizacji NID

Opis: W trakcie warsztatu uczestnicy poznają techniki fotogrametryczne umożliwiające tworzenie modeli 3D obiektów. Przedstawiony zostanie cały proces: od wyboru i przygotowania sprzętu, przez właściwe wykonanie zdjęć, po ich profesjonalną obróbkę, składanie modelu w specjalnej aplikacji, optymalizację siatki, eksport i przygotowanie tekstur na potrzeby publikacji online.

Wymagania sprzętowe

Warunkiem udziału jest posiadanie sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania zgodnego z podaną specyfikacją:

  • laptop
  • oprogramowanie: Reality Capture (wersja darmowa), Blender lub ekwiwalentna aplikacja 3D
  • opcjonalnie: aparat fotograficzny
  • opcjonalnie: program do wywoływania plików RAW np. Raw Therapee czy Darktable (wersja darmowa)

Rejestracja: tutaj

Warsztat „Wykorzystanie skaningu laserowego w dokumentacji obiektów zabytkowych – możliwości, ograniczenia i wyzwania”

Kiedy? 5 i 6 listopada 2024 r., godz. 15.30 – 18.30. Warsztaty odbywać się będą w dwóch częściach, rejestracja obowiązuje na cały, dwudniowy warsztat.

Prowadzący: Marcin Gładki – współtwórca firmy PAST realizującej od roku 2006 projekty dokumentacji obiektów zabytkowych z użyciem skaningu laserowego i fotogrametrii; prezes Fundacji Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna.

Opis: Warsztaty obejmują problematykę zastosowania skaningu laserowego w procesie dokumentacji obiektu zabytkowego. W ramach dwudniowego cyklu zaprezentowane zostaną zagadnienia teoretyczne związane z możliwościami i ograniczeniami sprzętu i oprogramowania, proces planowania i wykonania prac terenowych oraz ich późniejszego opracowania. Przedstawione zostaną rozwiązania praktyczne wynikające z blisko 20-letniego doświadczenia w zakresie digitalizacji i dokumentacji obiektów zabytkowych z różnych epok w Polsce, Europie północnej oraz w basenie Morza Śródziemnego.

Wymagania sprzętowe

Warunkiem udziału jest posiadanie sprzętu oraz zainstalowanego oprogramowania zgodnego z podaną specyfikacją:

  • laptop (min. 16GB RAM, dysk SSD)
  • oprogramowanie (w najnowszych wersjach): FARO Scene (oprogramowanie w wersji trial do ściągnięcia ze strony producenta lub lokalnego dealera), Trimble Realworks (oprogramowanie w wersji trial do ściągnięcia ze strony producenta lub lokalnego dealera)

Rejestracja: tutaj

Kontakt w sprawie warsztatów i konferencji: ether@nid.pl

Konferencja ETHER – Eternal Heritage / Wieczne dziedzictwo

Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 listopada 2024 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wystąpienia zaplanowane są w godzinach 10.00-14.30. Po części konferencyjnej zapraszamy na warsztaty. Szczegółowy program oraz rejestracja na konferencję zostaną ogłoszone wkrótce.

Wydarzenie ma na celu prezentację projektów wykorzystujących technologie cyfrowe w rozwiązywaniu problemów badawczych dotyczących dziedzictwa kulturowego oraz w sposób kreatywny i nowoczesny promujących i opowiadających o dziedzictwie za pomocą gier czy kreacji LBVR/AR.

Więcej na temat konferencji – tutaj.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a współorganizatorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Konferencja została objęta honorowym patronatem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO oraz Narodowego Centrum Kultury.

Patronem medialnym konferencji jest Program 2 Polskiego Radia.

Organizacja międzynarodowej konferencji ETHER – Eternal Heritage / Wieczne Dziedzictwo została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji zadania „Dofinansowanie działalności Centrum Kompetencji ds. digitalizacji zabytków”.

Skip to content