W tym roku po raz drugi obchodzimy Dzień Architektury Drewnianej, którego głównym organizatorem jest Centrum Architektury Drewnianej NID. Już 23 sierpnia zapraszamy do zwiedzania domów otwartych, skansenów czy obiektów architektury sakralnej, a tymczasem zebraliśmy wszystkie dostępne na naszym kanale YouTube materiały wideo – dla właścicieli, opiekunów i miłośników drewnianych zabytków.
Pracownia Terenowa Centrum Architektury Drewnianej NID została powołana w 2021 roku w celu wdrożenia narzędzi wspomagających powstrzymanie postępującego procesu degradacji i niszczenia zasobów architektury drewnianej. Te narzędzia to między innymi publikacje eksperckie i poradniki, o których pisaliśmy w artykule – Dawka wiedzy o architekturze drewnianej w publikacjach NID – czy znasz je wszystkie? , a także materiały wideo – poradniki, relacje z konferencji i seminariów.
Poradniki
Jak ocenić stan techniczny budynku drewnianego?
Planując zakup lub remont drewnianego budynku warto przeprowadzić ekspertyzę techniczną obiektu. Trafne rozpoznanie zniszczeń, określenie ich przyczyn oraz ocena użyteczności elementów konstrukcyjnych, dają gwarancję dobrze przeprowadzonego remontu. Czasem niepozorne problemy, w toku prac mogą okazać się poważnym i kosztownym wyzwaniem. Zatem, w jaki sposób właściwie rozpoznać zagadnienia z którymi przyjdzie nam się zmierzyć podczas planowanego remontu budynku drewnianego? Jak ocenić stan techniczny obiektu, o którego losie przyjdzie nam rozstrzygnąć? Odpowiedzią na te niezwykle trudne kwestie jest przygotowany przez Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa film oraz broszura autorstwa Piotra Horodyskiego, eksperta ds. budownictwa, wykonującego na co dzień ekspertyzy techniczne obiektów.
Jak samodzielnie odnowić drewniane okna?
Dawne okna, zwłaszcza te o unikalnym stylu i detalu, mają nie tylko wartość artystyczną, ale także historyczną. Między innymi dlatego warto o nie dbać i zachować dla przyszłych pokoleń. Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach
działań Centrum Architektury Drewnianej, zorganizował seminarium i warsztaty na temat historycznej stolarki okiennej. Oglądając relację z wydarzenia otrzymasz instruktaż, w jaki sposób samodzielnie odnowić drewniane okna.
Szkolenia “Konserwacja drewna w teorii i praktyce”
W ramach szkolenia “Konserwacja drewna w teorii i praktyce” zorganizowano wykłady online, których tematyka dotyczy m.in. rodzajów konstrukcji ścian drewnianych, możliwości rozbudowania drewnianego budynku, drzewnych materiałów konstrukcyjnych, rodzajów impregnatów do drewna, doboru środków ochrony drewna, stolarki, roślinności wokół budynku czy starzenia oraz trwałości drewna.
Konferencje
Konferencja: Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej
Konferencja jest podsumowaniem obchodów jubileuszy dwóch wpisów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – 20 lat wpisu Drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10 lat wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Jednym z podjętych działań jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń pomiędzy specjalistami w dziedzinie konserwacji i ochrony dziedzictwa, w szczególności konserwatorami, decydentami i zarządcami Światowego Dziedzictwa. Jest to również próba podjęcia refleksji nad wypracowaniem wspólnych zasad ochrony tej szczególnej grupy architektury.
Konferencja: Architektura drewniana od deski do deski. Teoria i praktyka
Konferencja online skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: pasjonatów architektury drewnianej, właścicieli takich obiektów, służb konserwatorskich, organizacji pozarządowych oraz osób zaangażowanych w ochronę i popularyzację budownictwa drewnianego. Wydarzenie porusza tematy związane z problemami ochrony architektury drewnianej, a także szansami na jej zachowanie w kontekście aktualnych rozwiązań prawnych i możliwości finansowania.
Szkoła letnia “Tłoka Ciesielska” 2021
Szkoły Ciesielskie NID to połączenie praktycznych warsztatów, podczas których uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego ciesielstwa i cyklu wykładów poruszających zagadnienia, których znajomość jest niezbędna przy pracy w obrębie historycznych obiektów drewnianych.
Prezentujemy nagrania edycji Szkoły Ciesielskiej, która odbyła się w 2021 roku i została zorganizowana przez Pracownię Terenową NID „Centrum Architektury Drewnianej” oraz Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Nagrania z tegorocznej edycji już niebawem na naszym kanale YouTube!
Seminarium „Wiedza zapomniana. Budownictwo drewniane i tradycje ciesielskie w Polsce”
Seminarium poświęcone architekturze drewnianej w Polsce odbyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Celem spotkania było podjęcie dyskusji nad przyczynami zaniku tradycji budownictwa drewnianego w Polsce, możliwościami zachowania architektury drewnianej, a także sposobami przywracania wiedzy i umiejętności niezbędnych dla jej ochrony. Seminarium zostało zrealizowane w ramach zadań wpisanych w Krajowy Program Ochrony i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Seminarium „Historyczna stolarka okienna”
Okna są ważnym elementem w architektonicznej kompozycji budynków. Szczególnie cenne są dawne okna, o unikatowym stylu i precyzyjnych detalach, które nie tylko mają wartość artystyczną, ale także historyczną. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wykładów poświęconych historycznej stolarce okiennej. Jest to doskonała okazja, aby zgłębić wiedzę na temat technik i materiałów używanych w przeszłości do konserwacji tych wyjątkowych obiektów.
Filmy edukacyjne
Drewniane budownictwo ludowe Zakopanego
Czym charakteryzuje się podhalańskie budownictwo ludowe, gdzie znajdują się najpiękniejsze wille w stylu zakopiańskim i z jakimi problemami współcześnie mierzy się to unikatowe, drewniane dziedzictwo zobaczycie w naszym specjalnym filmie z Zakopanego.
Architektura drewniana
Przyznajcie się, kto z was nie chciał rzucić wszystkiego i zamieszkać w drewnianym domu na wsi, z dala od zgiełku, smogu i korków? Trzeszczenie podłogi, zapach drewna, niedająca się z niczym pomylić atmosfera… Gdy pracowaliśmy nad Poradnikiem opiekuna domu drewnianego, oglądaliśmy zdjęcia i czytaliśmy o życiu na wsi w otoczonych sadem drewnianych domach – pomyśleliśmy, że musimy pojechać na Żuławy i poznać bliżej autora, a przede wszystkim zobaczyć piękne domy, którymi się opiekuje. Filip Gawliński w naszym filmie opowiada o swojej pasji i fachu, oprowadzając po domach, które remontuje. Jak wiele barw widzi w drewnie ta barwna postać! I z jakim zacięciem i jak interesująco o tym opowiada!