Dzień Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim
Powrót
Dzień Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim
Data publikacji: 8 August 2024

Zapraszamy na wydarzenia Dnia Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim

W dniach 23-25 sierpnia 2024 r. zapraszamy na Dzień Architektury Drewnianej, który po raz pierwszy odbędzie się na terenie całego kraju. W województwie podkarpackim wydarzenia zostały zorganizowane przez przez Oddział Terenowy NID w Rzeszowie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Wszystkich zainteresowanych zabytkową architekturą drewnianą zapraszamy na spotkania poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, w tym prelekcje specjalistów, pokazy konserwacji oraz oprowadzanie i zwiedzanie obiektów architektury drewnianej.

Dzień Architektury Drewnianej ma na celu promocję i popularyzację architektury drewnianej poprzez zwrócenie uwagi na ten szczególny zasób, bardzo szybko znikający z polskiego krajobrazu kulturowego. Do udziału zaproszeni zostali właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych, zarówno osoby prywatne jak i instytucje kultury i samorządy.

Patronat honorowy nad Dniem Architektury Drewnianej objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działalności Pracowni Terenowej Centrum Architektury Drewnianej NID.

Dzień Architektury Drewnianej objęty jest patronatem Polskiego Radia S.A.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy do śledzenia wydarzeń na naszym Facebooku.

Dzień Architektury Drewnianej w województwie podkarpackim

23 sierpnia 2024 r. (piątek)
  • Seminaria na temat ochrony, konserwacji, badań i dokumentacji zabytkowej architektury drewnianej. Oprowadzanie po obiektach architektury drewnianej.

10.00-11.00 Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie – Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
Prelekcja: Ochrona drewnianej zabudowy małomiasteczkowej ziemi lubaczowskiej poprzez budowę muzeum na wolnym powietrzu – Parku Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota kultur”. Janusz Mazur, kustosz Działu Etnografii i Budownictwa Muzeum Kresów w Lubaczowie

11.30-12.30 Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie, Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
Prelekcja: Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie – miejsce edukacji o tradycjach kamieniarskich Roztocza Wschodniego – stan obecny i koncepcja budowy muzeum na wolnym powietrzu, Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie

13.00-18.30 Zespół Cerkiewny w Radrużu, Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
13.00-13.45 Poczęstunek dla uczestników Dnia Architektury Drewnianej
13.45-16.15 Zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego w Radrużu połączone z relacją z prac konserwatorskich przy ikonostasie w cerkwi pw. św. Paraskewy, Małgorzata Dawidiuk i kamiennej rzeźbie nagrobnej na tzw. dużym cmentarzu, Joanna Głaz.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Garnki z Roztocza. Pamięci Stanisława Franciszka Gajerskiego (1932–2021)” Janusz Mazur, Joanna Głaz.

17.00-18.30 Prelekcja: Czy istnieje ikona unicka? bp dr hab. Michał Janocha, prof. Uniwersytetu Warszawskiego

19.00-20.30 Inauguracja Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Aklamacje”.
Koncert: Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”, Żeński Zespół Muzyki Cerkiewnej „Armonia”.

24 sierpnia 2024 r. (sobota)
  • Bezpłatne zwiedzanie obiektu

    Cerkiew w Uluczu, Oddział Terenowy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
    Ulucz 16, Dydnia
    godz. 12.00-16.00

  • Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Aklamacje”

Zespół Cerkiewny w Radrużu, Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
godz. 19.00–20.30
Koncert „Bizantyjskie i bałkańskie źródła muzyki cerkiewnej dawnej Rzeczpospolitej”: Evgeny Skurat (śpiew), Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” (towarzyszenie).

25 sierpnia 2024 r. (niedziela)
  • Seminaria na temat ochrony, konserwacji, badań i dokumentacji zabytkowej architektury drewnianej. Oprowadzanie po obiektach architektury drewnianej.

Zespół Cerkiewny w Radrużu, Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie
15.00-16.00 Zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego w Radrużu.
16.00-16.30 „Badania dendrochronologiczne cerkwi św. Paraskewy i dzwonnicy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu”, Maciej Warchoł, kierownik Działu Ekspertyz i Analiz Narodowego Instytutu Dziedzictwa
16.30-17.00 „Koncepcja zagospodarowania otoczenia Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – cele, kierunki działań, zalecenia”, Barbara Potera, główny specjalista Oddziału Terenowego NID w Rzeszowie
17.00-17.30 „Digitalizacja jako metoda dokumentacji dziedzictwa kulturowego”, Karol Czajkowski, kierownik Działu Digitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa
17.30-18.00 Dyskusja
19.00-20.30 Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Aklamacje”
Koncert „Rekonstrukcja form liturgicznych dawnej Rzeczpospolitej”, Żeński Zespół Muzyki Cerkiewnej „Armonia”, Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”. W ramach Festiwalu Muzyki Cerkiewnej.

  • Bezpłatne zwiedzanie obiektu

Cerkiew w Uluczu, Oddział Terenowy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Ulucz 16, Dydnia
12.00-16.00

 

Skip to content