Powrót
Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO

19 kwietnia 2024 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa, wraz z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”, rozpoczął realizację wspólnego projektu pn. „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027.

W ramach projektu, do końca 2025 roku, zrealizowany zostanie bogaty program wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, m.in. spacery, warsztaty, spotkania i koncerty, o których można dowiedzieć się zarówno ze strony Parku, jak i mediów społecznościowych – Facebooka i Instagrama.

Park Mużakowski, szczególnie dla tych odwiedzających go po raz pierwszy, może być ogromnym wyzwaniem pod względem odnalezienia się w terenie. W związku z tym powstanie nowa, czytelna mapa dla łatwiejszego i przyjemniejszego zwiedzania rezydencji. Aby przybliżyć odwiedzającym najważniejszą dla powstania Parku postać – Hermanna von Pückler-Muskau – wydane zostaną: kanonicza książka księcia Pücklera „Szkice o ogrodnictwie” i teka z reprodukcjami rycin autorstwa Johanna Wilhelma Schirmera. Dzięki niej łatwiej będzie można wyobrazić sobie jak wyglądałby Park, gdyby jego twórca zrealizował swoje wszystkie, nawet najbardziej szalone pomysły. Pozostałą wiedzę będzie można czerpać z nowej strony internetowej Parku, w postaci Wirtualnej Bazy Wiedzy i powiązanej z nią ścieżką QR, z punktami obejmującymi najważniejsze i najpiękniejsze miejsca.

Dzięki pozyskanemu finansowaniu, zostanie zrekonstruowana zniszczona w czasie II wojny światowej Brama Kobleńska, która znajdowała się nieopodal Domu Angielskiego. Będzie to pierwszy krok na drodze do jednego z największych wyzwań, czyli stworzenia programu rewitalizacji pozostałych historycznych i niezachowanych budynków po polskiej stronie.

Na terenie Parku Mużakowskiego pojawi się nowa infrastruktura w postaci tablic informacyjnych, ławek i koszy na śmieci. Dzięki wprowadzeniu inteligentnych systemów IT będzie możliwe monitorowanie bezpieczeństwa w Parku, siły wiatru, tak aby móc na bieżąco informować o potencjalnym zagrożeniu. Ponadto będzie można także poznać liczbę odwiedzających, co pozwoli na dokładniejsze dostosowanie oferty do potrzeb gości.

Z myślą o osobach o specjalnych potrzebach zostanie zakupiony meleks, dzięki któremu zwiększy się dostępność odległych miejsc w Parku. Kolejne dwa są przewidziane dla Ogrodników Parku Mużakowskiego, aby mogli jeszcze lepiej dbać o florę i faunę.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027 w wysokości 916 589,09 € oraz dotacji celowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 969 019, 28 PLN.

grafika informująca o Projekcie "Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO"

News

Święto Parku Mużakowskiego 2024 

Święto Parku Mużakowskiego 2024 

W 2024 roku Park Mużakowski obchodzi 20-lecie wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz...

Subskrybuj newsletter NID

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najświeższe informację ze świata kultury.

Księgarnia NID

Sprawdź nasze produkty w księgarni. Zamawiaj bez wychodzenia z domu już teraz!

Platforma szkoleniowa

Zapisz się na naszą platformę e-szkoleniową i dowiedz się jak zarządzać dziedzictwem i wykorzystać jego potencjał.

Skip to content