Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej, nad którym Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat. Wydarzenie odbędzie się w dn. 22 i 23 września 2023 r. w Katowicach i Czeladzi.
– Chcemy ponownie zwrócić uwagę na to, jak wielki potencjał kryje się w dziedzictwie przemysłowym, które nie musi być zawadą, lecz wielką szansę dla miast i regionów – ideę Forum tłumaczy Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego.
Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej to interdyscyplinarny projekt z zakresu upowszechnienia nowoczesnych form przekazu kulturowego z obszaru przemysłu kreatywnego, w tym ochrony i promowania dziedzictwa kultury przemysłowej jako elementu budowania marki miasta, regionu, państwa oraz kształtowania polskiej i europejskiej polityki turystki kulturowej.
W pierwszym dniu Forum, czyli 22 września w siedzibie Instytutu (ul. Teatralna 4 w Katowicach) odbędzie się ogólnopolska konferencja „Dziedzictwo. Z przeszłością w przyszłość”.
Program konferencji:
10:00 Otwarcie konferencji – Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego
10:10 Panel
- prof. n. hum. dr hab. Irma Kozina – Robotnicze, chłopskie czy arystokratyczne? Górnośląskie dziedzictwo w kontekście przemian społeczno-politycznych o charakterze globalnym i regionalnym;
- mgr Robert Kola (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Toruniu) – Problem wyboru celu konserwacji i restauracji dawnych urządzeń technicznych;
- dr Marcin Gawryszczak (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) – Dziedzictwo przemysłu włókienniczego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
11:30 Przerwa
12:00 Panel
- prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak (Politechnika Śląska oraz Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej) i mgr Iga Herok-Turska (Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej) – Architektura i jej twórcy a kwestia regionalnego dziedzictwa kulturowego. Rola i znaczenie Instytutu Dokumentacji Architektury w Katowicach;
- dr Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska) – Postindustrialny kontekst w projektach studenckich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.
13:00 Przerwa
13:15 Dyskusja końcowa i podsumowanie obrad – moderuje: prof. Irma Kozina
14:00 Zakończenie
Wstęp na konferencję jest wolny. Liczba miejsc jest ograniczona – prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres kancelaria@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.
23 września zapraszamy do Katowic-Kostuchny i do Czeladzi.
Od godz. 10.00 – „Lunch na hałdzie”, który w formie wycieczki miejskiej, odbędzie się w Katowicach-Kostuchnie.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres promocja@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.
O godz. 18.00 – koncert BRZOSKA KOLEKTYW w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi (ul. Dehnelów 45).
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – celem uzyskania elektronicznej wejściówki prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres promocja@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.
Zapraszamy!
Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej zbiega się w czasie ze zmianą nazwy Instytutu i będzie pierwszym wydarzeniem pod nowym szyldem Instytutu im. Wojciecha Korfantego.