Do 1 września trwa Weekend Architektury w Gdyni pod hasłem “EKSPERTYMENT | Miasto, ludzie i architektura”. To okazja to do zagłębienia się w modernistycznym mieście, spojrzenia na budynki z perspektywy artystycznej oraz wzięcia udziału w prelekcjach i debatach o współczesnych i przyszłych funkcjach miast. Jednym z pierwszych wydarzeń odbywających się w ramach 14. Weekendu Architektury był wernisaż wystawy malarstwa Marii Kiesner pt. “Modernizmy”, której NID jest partnerem. Wystawę zainaugurowali wczoraj: dyrektorka NID, Marlena Happach, kuratorka wystawy i koordynatorka ds. projektów edukacyjnych w NID, Patrycja Jastrzębska, prezes Infobox’u i prezes Agencji Rozwoju Gdyni, Markos Pagudis oraz artystka, Maria Kiesner.
O wystawie “Modernizmy”
Artystka operując wyabstrahowanymi bryłami obiektów proponuje spojrzenie na architekturę modernistyczną jako na geometrię form i rytmów. Wystawa prezentuje kilkanaście obrazów przedstawiających przykłady modernistycznej architektury z różnych miast Polski oraz innych krajów, m.in. ikony gdyńskiej architektury – biurowiec ZUS-u, willę „Łosiówkę” czy willę Rubla. Partnerami wystawy są Narodowy Instytut Dziedzictwa, Agencja Rozwoju Gdyni oraz Weekend Architektury w Gdyni, a kuratorką jest Patrycja Jastrzębska, koordynatorka ds. projektów edukacyjnych w NID.
Wernisaż wystawy odbył się 29 sierpnia 2024 r. w Infoboxie, w Gdyni. Jak podkreśla kuratorka wystawy, prace malarskie Marii Kiesner doskonale egzemplifikują międzynarodowy charakter architektury modernistycznej, są próbą uchwycenia jej istoty w obrazie.
“Na wystawie „Modernizmy” nie zobaczymy reportażu o modernistycznej architekturze. Wybrane przez kuratorkę – Patrycję Jastrzębską – obrazy Marii Kiesner to raczej reprezentacja marzenia o modernizmie. I może właśnie ta gra światła i cienia, czysta forma, idealne proporcje to esencja modernizmu, której szukamy i którą pragniemy zachować” – powiedziała podczas otwarcia wystawy Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Uczestnicy wernisażu mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia z artystyczną wizją architektury oraz spotkać się malarką. Wystawę można oglądać do 30 września 2024 r.
14. Weekend Architektury w Gdyni – wydarzenia z udziałem Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Weekend Architektury w Gdyni to cykliczne wydarzenie skierowane do miłośników i ekspertów architektury współczesnej, fotografii, kina dokumentalnego, animatorów i specjalistów ds. planowania i rozwoju miast.
Tegoroczna edycja wydarzenia, odbywająca się pod hasłem “EKSPERTYMENT | Miasto, ludzie i architektura”, podejmuje zagadnienia związane z naprawą, doświadczaniem, empatią i zaangażowaniem, stawiając człowieka i relacje społeczne kształtowane przez przestrzeń w centrum zainteresowania. Nie zabraknie rozmów o nowoczesnych technologiach, ochronie klimatu, a także edukacji, pamięci i dziedzictwie architektonicznym. Słowo “eksperyment” towarzyszy wielu prelekcjom i debatom, spoglądającym zarówno na te przeszłe, mniej lub bardziej udane próby porzucenia schematów, jak i na przyszłe wyzwania, przed którymi stoją architekci, urbaniści i zarządzający przestrzeniami miejskimi.
Narodowy Instytut Dziedzictwa jest jednym z partnerów wydarzenia, uzupełniając dyskusje o architekturze perspektywą historyczną, świadczącą o stylu życia, wyborach i wartościach poprzednich pokoleń. W sobotę, w Archi Dyskusji pt. „Jak architekci zaprojektują naszą przyszłość? Czy eksperymenty w architekturze mogą zmienić przyszłe pokolenia?” wzięła udział dyrektorka NID, Marlena Happach, podkreślając, że ochrona dziedzictwa to nie tylko spojrzenie wstecz –
“Wbrew prostym skojarzeniom, ochrona dziedzictwa nie przeczy współczesnym kierunkom architektury. Wśród wspólnych mianowników mamy szukanie tożsamości, lokalności a przede wszystkim rozwój zrównoważony. W końcu najbardziej zielony budynek to taki, który już istnieje“.
O Muranowie, jako powojennym eksperymencie, opowie w niedzielę Patrycja Jastrzębska, która weźmie też udział Archi Dyskusji pt. “Czy architekci i artyści pomogą nam ocalić i utrwalić pamięć miejsc i wydarzeń?”. W trakcie Weekendu Architektury odbywają się również spacery, wystawy i pokazy filmów. Pełen program oraz rejestracja na wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.weekendarchitektury.pl/