Szkoła Letnia ICOMOS 2024 za nami 
Powrót
zdjęcie - nagłówek tekstu - zdjęcie przedstawia grupę uczestników Szkoły Letniej ICOMOS 2024 przed budynkiem Fabryki Wełny w Pabianicach, przed uczestnikami ceglana elewacja budynku pofabrycznego połączona z przeszkloną częścią budynku
Data publikacji: 26 August 2024

3 dni spotkań, 5 wizyt studyjnych, ponad 40 osób uczestniczących – Szkoła Letnia ICOMOS, która w tym roku odbyła się w Łodzi pod hasłem „Wrzeciono czasu – dziedzictwo przemysłowe regionu łódzkiego”, dobiegła końca. Wydarzenie zostało zorganizowane przez PKN ICOMOS, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.    

Tegoroczna 10. Szkoła Letnia ICOMOS poświęcona była dziedzictwu poprzemysłowemu Łodzi – jego konserwacji i adaptacji. Wzięło w niej udział ponad czterdzieści osób związanych zawodowo z badaniem i ochroną zabytków. Oficjalne otwarcie odbyło się w środę, 21 sierpnia i wzięła w nim udział dyrektorka NID, Marlena Happach. W drugiej połowie dnia miały miejsce dwie sesje, podczas których eksperci PKN ICOMOS, Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej i Urzędu Miasta Łodzi przedstawili zagadnienia związane z zarządzaniem oraz konserwacją dziedzictwa przemysłowego, a także jego wykorzystaniem do celów kulturalnych. Dzień zakończył się zwiedzaniem i spacerem po otoczeniu Elektrowni Scheiblera – kompleksu, który niedawno przeszedł remont i został zaadaptowany do celów mieszkalnych, usługowych i rozrywkowych.  

Drugiego dnia uczestniczki i uczestnicy Szkoły Letniej ICOMOS mieli okazję zetknąć się z kolejnymi przykładami adaptacji obiektów pofabrycznych – odwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa, które od lat 50. XX wieku znajduje się w klasycystycznych budynkach Białej Fabryki Ludwika Geyera, Fabrykę Sztuki, centrum artystyczne umiejscowione w dawnych Zakładach Przemysłowych Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana S.A., Lapidarium Detalu Architektonicznego w budynku domu handlowego Zofii Hirszbergowej oraz kompleks EC1 Łódź – Miasto Kultury, czyli elektrownię zaadaptowaną na centrum naukowo – kulturalne.  

Ostatni dzień poświęcony był wizytom w miejscowościach aglomeracji łódzkiej – Zgierzu i Pabianicach, gdzie oprócz zwiedzania Fabryki Wełny, obecnie hotelu, odbyło się oficjalne podsumowanie Szkoły Letniej oraz wręczenie dyplomów osobom uczestniczącym z udziałem Grzegorza Mackiewicza, prezydenta Pabianic.  

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w prezentację zabytków przemysłu Łodzi i okolic oraz mamy nadzieję, że doświadczenia zebrane przez nowe pokolenie osób związanych z ochroną dziedzictwa zaowocują w przyszłości jeszcze lepszym rozpoznaniem wartości i potencjału tego typu obiektów nie tylko w Łodzi, ale i w całej Polsce.  

Szkoła Letnia ICOMOS 2024 jest finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wcześniej Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków

Skip to content