Razem z Instytutem Skrzynki zapraszamy fotografów-amatorów do udziału w konkursie fotograficznym „Niby detale, ale…”. Zdjęcia przyjmowane są w dwóch kategoriach: artystycznej i dokumentacyjnej do 15 października 2024 r. Partnerami konkursu są: Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu, Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Powiatowy Konserwator Zabytków – Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
W konkursie mogą brać udział zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i podkreślenie historycznego (do 1989 roku) charakteru fotografowanych obiektów. Zgłoszone fotografie muszą być wykonane na terenie regionu Wielkopolski i przedstawiać znajdujące się w przestrzeni miejskiej i wiejskiej regionu:
- elementy architektury, zabudowy, detale architektoniczne, dekoracje i ozdoby będące elementem wystroju wnętrz i budynków, oraz inne elementy współtworzące architekturę,
- elementy krajobrazu kulturowego,
- artefakty kulturowe w tym etnograficzne lub ich fragmenty (np. stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku, figury i inne elementy sztuki ludowej) oraz elementy tradycyjnej infrastruktury wiejskiej (np. narzędzia, urządzenia, maszyny rolnicze).
Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w konkursie jest złożenie formularza zgłoszeniowego właściwego dla danej kategorii wiekowej. W tym celu, w okresie naboru fotografii, należy przesłać zgłoszenie na adres: konkurs.detale@instytutskrzynki.pl. Regulamin i karty zgłoszenia dostępne są na stronie: https://instytutskrzynki.pl/projekty-i-konkursy/.
Zgłoszenie zatytułowane „Niby detale, ale… 2024” musi zawierać:
- formularz zgłoszeniowy – podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym lub podpisany ręcznie i zeskanowany, wraz z zawartymi w nim oświadczeniami – którego wzór stanowi:
- dla osób niepełnoletnich – załącznik nr 1 do regulaminu,
- dla osób pełnoletnich – załącznik nr 2 do regulaminu.
Wytyczne dotyczące zgłaszanych fotografii opublikowane są <tutaj>.
W skład Jury wchodzą:
- Janusz Oleksa – Kierownik I Pracowni Fotografii w Katedrze Fotografii, Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu,
- Teresa Palacz – Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu,
- Wiesław Biegański – Powiatowy Konserwator Zabytków dla powiatu poznańskiego,
- Waldemar Śliwczyński – Redaktor Naczelny kwartalnika Fotografia,
- Karolina Echaust – p.o. Kierownik Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego w Instytucie Skrzynki,
- Jan Babczyszyn – Dyrektor Instytutu Skrzynki
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu 30 dni od zakończenia naboru zdjęć. Laureaci zostaną powiadomieni o wynikach mailowo, będą one również opublikowane na stronie www.instytutskrzynki.pl oraz na fanpage’u Instytutu Skrzynki na Facebooku.
Organizator nie wyklucza też w przyszłości zorganizowania wystawy nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie prac.
Na laureatów czekają nagrody:
A. W kategorii artystycznej:
- Grand Prix – udział w warsztatach fotograficznych, prowadzonych w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, w ramach programu „Twórz i już!” w roku akademickim 2024/2025 – sfinansowany przez Fundację Nową Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu,
- Nagrody finansowe: 1 000 PLN, 500 PLN, 250 PLN ufundowane przez Instytut Skrzynki,
- Nagroda specjalna za najlepsze zdjęcie z terenu powiatu poznańskiego: Puchar Starosty Poznańskiego,
- Nagroda specjalna Powiatowego Konserwatora Zabytków w powiecie poznańskim (nagroda rzeczowa o wartości do 500 PLN),
- Nagroda specjalna Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu (zestaw wydawnictw książkowych).
B. W kategorii dokumentacyjnej:
- Nagrody finansowe: 1 000 PLN, 500 PLN, 250 PLN ufundowane przez Instytut Skrzynki,
- Nagroda specjalna za najlepszy zestaw zdjęć z terenu powiatu poznańskiego: Puchar Starosty Poznańskiego,
- Nagroda specjalna Powiatowego Konserwatora Zabytków (ekskluzywne zwiedzanie z konserwatorem zabytków zespołu pocysterskiego w Owińskach wraz z możliwością fotografowania obiektów i miejsc na co dzień niedostępnych dla zwiedzających),
- Nagroda specjalna Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu (zestaw wydawnictw książkowych).
Organizatorem konkursu jest Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego.
Partnerami konkursu są: Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Poznaniu, Fundacja Nowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Powiatowy Konserwator Zabytków – Starostwo Powiatowe w Poznaniu.
Konkurs organizowany jest pod honorowym patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego oraz JM Rektora Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Konkurs organizowany jest w ramach działalności statutowej Instytutu Skrzynki w obszarze dokumentacji zasobów dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, w tym powiatu poznańskiego. Celem konkursu jest: zwiększenie poczucia tożsamości regionalnej Wielkopolski; pobudzenie zainteresowania dokumentowaniem regionalnych zabytków i/lub ich fragmentów; zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony szeroko pojmowanego krajobrazu kulturowego Wielkopolski oraz promocja bogactwa i różnorodności dziedzictwa regionu.
Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu można pobrać na stronie Instytutu Skrzynki.