Mikstacki odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt
Powrót
uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie
Data publikacji: 26 July 2024

W dniach 15-16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Mikstacie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W Mikstacie, miasteczku położonym w Południowej Wielkopolsce, na Wzgórzu Cmentarnym wśród starych drzew znajduje się niewielki, zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętego Rocha, wybudowany jako wotum dziękczynne za ocalenie mieszkańców w czasie epidemii cholery. Tu nieprzerwanie od ponad trzystu lat odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Mieszkańcy miasta wierzą i tę wiarę przekazują kolejnym pokoleniom, że ich przodkowie dzięki wstawiennictwu św. Rocha zostali ocaleni przed śmiercią w czasie epidemii.

Święty Roch jest patronem kościoła, ale także uważany jest za patrona chroniącego przed chorobami zaraźliwymi. Patronuje także pielgrzymom, więźniom, aptekarzom, lekarzom weterynarii. Jest opiekunem zwierząt domowych. Od 2007 roku jest patronem niebieskim miasta Mikstat.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt są okazją do uczczenie św. Rocha, kontynuacji i przekazu tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom, w czym pomocne są organizowane w dniach przedodpustowych spotkania dla młodych Mikstaczan w Szkole Świętego Rocha. W tym roku odbędzie się XIII edycja.

Organizowane co roku uroczystości są okazją dla pielgrzymów, ale także coraz liczniej przyjeżdżających turystów do obejrzenia zapomnianej w innych regionach tradycji. Uroczystości odpustowe są ważnym elementem kształtującym poczucie tożsamości lokalnej mieszkańców.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Oprac. Małgorzata Strzelec
ks. Krzysztof Ordziniak

Skip to content