W Krakowie została otwarta wystawa „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO”. Wystawie towarzyszy konferencja naukowa „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej”. Oba wydarzenia odbywają się z okazji jubileuszy dwóch wpisów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: 20-lecia wpisu Drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10-lecia wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Wystawę będzie można oglądać do 6 listopada 2023 r., na placu Szczepańskim w Krakowie.
W 2023 roku przypada jubileusz dwóch wpisów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: 20-lecie wpisu Drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę plenerową pt. „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO” oraz konferencję naukową „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej. 20 lat wpisu Drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10 lat wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”, która odbywa się w dniach 12-14.10.2023 r. w Krakowie.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się na placu Szczepańskim, z udziałem:
- dr hab. Katarzyny Zalasińskiej, dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa;
- Katarzyny Piotrowskiej, zastępcy dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa;
- Włodzimierza Herycza (Volodymyra Herycha), współprzewodniczącego Międzynarodowej Rady Konserwatorskiej Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO „Drewniane cerkwie” i pracownika naukowego Lwowskiej Galerii Sztuk Pięknych;
- ks. Mariusza Jachymczaka, proboszcza parafii Św. Andrzeja w Lipnicy Murowanej, opiekuna miejsca światowego dziedzictwa UNESCO – drewnianego kościoła Św. Leonarda;
- Witolda Górnego, kierownika Oddziału Terenowego NID w Krakowie.
Wystawa „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO”.
Plenerowa wystawa prezentuje fotografie kościołów i cerkwi – fenomenu ich architektury, usytuowania w krajobrazie oraz bogactwa wystroju wnętrz i wyposażenia, wzbogacone krótkimi informacjami historycznymi.
Sześć kościołów w miejscowościach: Blizne, Binarowa, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, położonych jest na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Świątynie te są wybitnymi przykładami gotyckiej drewnianej architektury sakralnej. Budowle wyróżnia też wysokiej klasy ciesielski detal architektoniczny. Wyjątkowo cenny wystrój i wyposażenie prezentuje różnorodność technik i stylów, bogactwo programów ikonograficznych oraz wybitne wartości artystyczne.
Więcej informacji na temat wpisu kościołów na Listę światowego dziedzictwa: zabytek.pl/pl/obiekty/drewniane-koscioly-poludniowej-malopolski
Szesnaście drewnianych cerkwi zlokalizowanych w polskim i ukraińskim regionie Karpat prezentuje charakterystyczne typy drewnianej architektury cerkiewnej: huculski – w południowo-wschodnim ukraińskim regionie Karpat (Jasina); halicki – w północnej części Karpat, po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy (Chotyniec, Drohobycz, Potylicz, Radruż, Rohatyn, Żółkiew); bojkowski – w pobliżu granicy ze Słowacją (Matków, Smolnik, Użok) oraz łemkowski – w polskich Karpatach Zachodnich (Brunary Wyżne, Owczary, Kwiatoń, Powroźnik, Turzańsk).
Więcej informacji na temat wpisu cerkwi na Listę światowego dziedzictwa: zabytek.pl/pl/obiekty/drewniane-cerkwie-w-polskim-i-ukrainskim-regionie-karpat
Wernisaż wystawy odbył się 18 kwietnia br. w Łańcucie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, następnie była ona prezentowana w Rzeszowie, Sanoku, Kwiatoniu, Szymbarku k. Gorlic, Binarowej. W Krakowie będzie można ją oglądać na placu Szczepańskim do 6 listopada 2023 r.
Konferencja „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej. 20 lat wpisu Drewnianych kościołów południowej Małopolski oraz 10 lat wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat na Listę światowego dziedzictwa UNESCO”
Celem konferencji „Kierunki ochrony i zrównoważonego zarządzania dziedzictwem architektury drewnianej” jest stworzenie płaszczyzny do wymiany wiedzy na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie konserwacji, a także polityki i zarządzania zabytkowymi obiektami architektury drewnianej. Podczas konferencji wynikami swoich badań oraz wieloletnimi doświadczeniami podzielą się zarówno naukowcy, specjaliści oraz zarządcy zabytkowej architektury drewnianej.
Udział w konferencji jest możliwy online po rejestracji pod linkiem: https://nid.twojewydarzenie.online/. Więcej informacji na jej temat znajduje się na https://nid.pl/2023/10/04/kierunki-ochrony-i-zrownowazonego-zarzadzania-dziedzictwem/.
Konferencja została objęta honorowym patronatem sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dr. Jarosława Sellina.
Organizatorem konferencji jest Narodowy Instytutu Dziedzictwa we współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO. Partnerami wydarzenia jest Międzynarodowe Centrum Kultury, Instytut Kultury Willa Decjusza, Miasto Kraków.
Organizacja jubileuszu wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO Drewnianych kościołów w południowej Małopolsce (20-lecie) oraz Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat (10-lecie) została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.