Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej
Powrót
szyb kopalniany
Data publikacji: 20 September 2023

Instytut im. Wojciecha Korfantego zaprasza na Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej, nad którym Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronat. Wydarzenie odbędzie się w dn. 22 i 23 września 2023 r. w Katowicach i Czeladzi.

Chcemy ponownie zwrócić uwagę na to, jak wielki potencjał kryje się w dziedzictwie przemysłowym, które nie musi być zawadą, lecz wielką szansę dla miast i regionów – ideę Forum tłumaczy Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej to interdyscyplinarny projekt z zakresu upowszechnienia nowoczesnych form przekazu kulturowego z obszaru przemysłu kreatywnego, w tym ochrony i promowania dziedzictwa kultury przemysłowej jako elementu budowania marki miasta, regionu, państwa oraz kształtowania polskiej i europejskiej polityki turystki kulturowej.

W pierwszym dniu Forum, czyli 22 września w siedzibie Instytutu (ul. Teatralna 4 w Katowicach) odbędzie się ogólnopolska  konferencja „Dziedzictwo. Z przeszłością w przyszłość”.

Program konferencji:

10:00 Otwarcie konferencji – Dorota Pociask-Frącek, Dyrektor Instytutu im. Wojciecha Korfantego

10:10 Panel

  • prof. n. hum. dr hab. Irma Kozina – Robotnicze, chłopskie czy arystokratyczne? Górnośląskie dziedzictwo w kontekście przemian społeczno-politycznych o charakterze globalnym i regionalnym;
  • mgr Robert Kola (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Toruniu) – Problem wyboru celu konserwacji i restauracji dawnych urządzeń technicznych;
  • dr Marcin Gawryszczak (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) – Dziedzictwo przemysłu włókienniczego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

11:30 Przerwa

12:00 Panel

  • prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak (Politechnika Śląska oraz Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej) i mgr Iga Herok-Turska (Centrum Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej) – Architektura i jej twórcy a kwestia regionalnego dziedzictwa kulturowego. Rola i znaczenie Instytutu Dokumentacji Architektury w Katowicach;
  • dr Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska) – Postindustrialny kontekst w projektach studenckich na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

13:00 Przerwa

13:15 Dyskusja końcowa i podsumowanie obrad – moderuje: prof. Irma Kozina

14:00 Zakończenie

Wstęp na konferencję jest wolny. Liczba miejsc jest ograniczona – prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres kancelaria@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.

23 września zapraszamy do Katowic-Kostuchny i do Czeladzi.

Od godz. 10.00 – „Lunch na hałdzie”, który w formie wycieczki miejskiej,  odbędzie się w Katowicach-Kostuchnie.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres promocja@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.

O godz. 18.00  – koncert BRZOSKA KOLEKTYW w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi (ul. Dehnelów 45).

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – celem uzyskania elektronicznej wejściówki prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres promocja@instytutkorfantego.pl do dn. 20 września br. włącznie.

Zapraszamy!

Forum Dziedzictwa Kultury Przemysłowej zbiega się w czasie ze zmianą nazwy Instytutu i będzie pierwszym wydarzeniem pod nowym szyldem Instytutu im. Wojciecha Korfantego.

Skip to content