Eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jako członkowie interdyscyplinarnego zespołu projektu #millPOLstone, uczestniczyli w kolejnych warsztatach projektu naukowego #millPOLstone – „Pamięć kamieni. Pochodzenie, użytkowanie i sakralizacja kamieni młyńskich wmurowanych w ściany gotyckich kościołów na Nizinach południowobałtyckich”.
W dniach 6-7 września w Golssen w Niemczech (Brandenburgia) odbyły się kolejne warsztaty projektu naukowego #millPOLstone – „Pamięć kamieni. Pochodzenie, użytkowanie i sakralizacja kamieni młyńskich wmurowanych w ściany gotyckich kościołów na Nizinach południowobałtyckich”. Tegoroczne warsztaty „Millstones in churches of Eastern Germany” objęły konferencję naukową i objazd po wybranych kościołach Brandenburgii, w których można zobaczyć takie właśnie świadectwa wtórnego użytkowania kamienia młyńskiego jako elementu budowli sakralnej (miejscowości Falkenhein, Giessmannsdorf, Rottstock i Miersdorf).
Członkami interdyscyplinarnego zespołu projektu #millPOLstone są również eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Joanna Piotrowska, historyk sztuki, główny specjalista w Oddziale Terenowym w Olsztynie NID oraz Waldemar Witek, etnograf, kierownik Oddziału Terenowego w Szczecinie NID.
W pierwszym dniu konferencji w Golssen Joanna Piotrowska, wystąpiła, wraz z dr. Dariuszem Brykałą i dr. Robertem Piotrowskim przedstawiając podsumowanie badań dotyczących obrazowania kamieni młyńskich w sztuce i nadawanych mu za tym pośrednictwem znaczeń symbolicznych. Wystąpienie „The millstone in visual arts – an attribute of the saints and a tool in a typological story” wzbudziło żywą dyskusję i będzie przyczynkiem do dalszych badań i publikacji.
Projekt #millPOLstone jest prowadzony przez dr. Dariusza Brykałę z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. Stanisława Leszczyckiego Polskiej Akademii Nauk, a finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki. Celem projektu jest naświetlenie fenomenu praktyki wmurowywania kamieni młyńskich w ściany kościołów gotyckich, charakterystycznej dla obecnych terenów północnej Polski i Niemiec, w sposób multidyscyplinarny – m.in. materiałowy, zabytkoznawczy i antropologiczny.
Osoby zainteresowane zagadnieniem zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami, uczestnikami projektu!