25 sierpnia: Spotkanie dla właścicieli obiektów architektury drewnianej w Zakopanem
Powrót
Otwarte drewniane drzwi i widok na góry
Data publikacji: 25 August 2023

W piątek, 25 sierpnia, o godz. 16:00, zapraszamy właścicieli i opiekunów willi, domów, zagród i innych obiektów drewnianych na prezentację „Raportu o stanie architektury drewnianej w Polsce”. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Architektury Drewnianej NID, przy ul. Władysława Orkana 2a, w Zakopanem.

Agenda spotkania:

godz. 16:00 – 19:00      

 • Prezentacja „Raport dotyczący stanu architektury drewnianej w Polsce” – dr hab. Monika Bogdanowska, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
 • Prelekcja i panel dyskusyjny:
  Piotr Horodyski, ekspert – „Stary dom w remoncie – dobre praktyki”
  Natalia Skiepko, kierownik CAD – „Dotacje na zabytki. Finansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich w obiektach zabytkowych”
 • Warsztaty dla dzieci (5-12 lat) w Centrum architektury Drewnianej NID: Mój piękny dom – detal w architekturze Podhala. Co wyróżnia podhalańskie domy? Co to jest styl zakopiański? Jak zbudować drewniany domek z patyczków i klocków?

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 24 sierpnia 2023 r., na adres msabljak@nid.pl lub telefonicznie  tel. 573 006 996

Spotkanie odbędzie się w przeddzień Dnia Architektury Drewnianej, które organizuje po raz pierwszy Narodowy Instytut Dziedzictwa, w sobotę, 26 sierpnia w Zakopanem.  Tego dnia, otwarte zostaną drzwi obiektów zwykle niedostępnych dla publiczności, takich jak prywatne domy i zagrody. Właściciele i opiekunowie tych miejsc podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z konserwacją, remontami i rewitalizacją, ukazując wyzwania, z jakimi się spotykają.

Wydarzenie ma charakter edukacyjny, umożliwiając uczestnikom zgłębianie wiedzy na temat drewnianej architektury oraz historycznych i kulturowych aspektów związanych z poszczególnymi obiektami.

Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi 16 obiektów, które będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Udział w jest bezpłatny, a każdy będzie miał okazję bliżej poznać dziedzictwo regionalne. Więcej informacji >tutaj<.

Pracownia Terenowa Centrum Architektury Drewnianej NID została powołana w 2019 r. w ramach struktury Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Główną misją Centrum jest podejmowanie szerokiego spektrum działań na rzecz ochrony i zachowania zasobów architektury drewnianej. Realizacja misji odbywa się w oparciu o następujące kierunki działania:

 • badanie i dokumentowanie
 • edukacja i szkolenia
 • komunikacja i promocja
 • współpraca

Priorytetowym zadaniem Centrum jest wdrożenie narzędzi wspomagających działania mające na celu powstrzymanie postępującego procesu degradacji i niszczenia zasobów architektury drewnianej. Jednym z kluczowych zadań jest kształtowanie świadomości społecznej na temat wartości architektury drewnianej oraz upowszechnianie fachowej wiedzy w przystępny sposób. W ramach edukacji równie ważne jest przekazywanie praktycznych umiejętności podczas organizowanych przez Centrum Architektury Drewnianej warsztatów dawnego rzemiosła.

Skip to content