Okna odgrywają istotną rolę w kompozycji architektonicznej budynków, zarówno w kontekście ich funkcjonalności, jak i estetyki. Dawne okna, zwłaszcza te o unikalnym stylu i detalu, mają nie tylko wartość artystyczną, ale także historyczną. Między innymi, dlatego warto o nie dbać i zachować dla przyszłych pokoleń. Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach działań Centrum Architektury Drewnianej, już dziś zaprasza do udziału w seminarium i warsztatach na temat historycznej stolarki okiennej. Zachęcamy również do zgłaszania abstraktów. Nabór trwa do 24 lipca 2023 r.
Termin: 21 września 2023 r. ogólnodostępne międzynarodowe seminarium
22 września 2023 r. warsztaty rzemieślnicze (liczba miejsc ograniczona) oraz spacer architektoniczny szklakiem historycznej stolarki okiennej
Miejsce: Kraków
W trakcie seminarium wystąpienia wygłoszą:
Gunnar Ottosson – światowy autorytet w dziedzinie wytwarzania i zastosowania farb z oleju lnianego w budownictwie. Twórca i właściciel słynnej szwedzkiej manufaktury Ottosson Fargmakeri w Genarp wytwarzającej od prawie 40 lat oleje lniane i farby na bazie oleju lnianego według zachowanych tradycyjnych receptur i technologii. Uczestnik licznych międzynarodowych warsztatów, spotkań i wykładów prezentujących ponad 500 letnią technologię zastosowania oleju lnianego i farb lnianych do konserwacji drewna, tynku i metalu.
Kazimierz Czepiel – krakowski historyk sztuki, technik renowator z przeszło 50. letnim doświadczeniem pracy z zabytkową stolarką okienną i drzwiową, specjalista w zakresie renowacji zabytkowych mebli oraz organów.
Warsztaty poprowadzi:
Burkhard Münchow – niemiecki samodzielny restaurator historycznej stolarki okiennej według skandynawskiej szkoły ( Fensterhandwerker – Fönsterhantverkare). Fensterhandwerker to pochodzące ze Szwecji określenie zawodu samodzielnego restauratora historycznych okien w obiektach zabytkowych pracującego tradycyjnymi metodami z użyciem historycznych materiałów. Zadaniem „rzemieślnika okien” jest zachowanie historycznego wyglądu i jakości stolarki okiennej.
Warsztaty oraz panel dyskusyjny podczas seminarium odbędą się w języku angielskim. Podczas wydarzenia obecny będzie tłumacz polsko – angielski.
Zapraszamy do zgłaszania abstraktów na seminarium dedykowane historycznej stolarce okiennej.
Zakres referatów:
- Remont, renowacja i konserwacja historycznej stolarki okiennej – zapraszamy konserwatorów, restauratorów dzieł sztuki, stolarzy, praktyków.
- Najciekawsze kolekcje zabytkowych stolarek okiennych, najbardziej niesamowite historie i znaleziska – zapraszamy pasjonatów, opiekunów zabytków, stowarzyszenia i działaczy społecznych.
- Właściciel na medal – zapraszamy właścicieli zabytkowych obiektów, którzy zawalczyli o zachowanie historycznej stolarki okiennej.
Autorzy najciekawszych abstraktów zostaną zaproszeni do wygłoszenia referatów podczas seminarium, tym samym będą mieli zagwarantowane miejsce w nieodpłatnych warsztatach z renowacji historycznej stolarki okiennej.
Podczas warsztatów demonstracyjnych poruszymy zagadnienia:
• demontaż skrzydeł, numeracja elementów
• demontaż i czyszczenie okuć okiennych, w razie potrzeby naprawa lub rekonstrukcja
• mycie okien
• delikatne usuwanie warstw farby ze wszystkich elementów zabytkowych w procesach termicznych z wykorzystaniem gorącego powietrza i podczerwieni (Speadheater) oraz precyzyjnie dopasowanych skrobaków
• odpowiednie do materiału naprawy drewna (użyciem co najmniej 100-letniego drewna)
• dopasowanie skrzydeł przeszklonych w celu poprawy funkcji zamykania
• szlifowanie i szpachlowanie małych spoin
• szklenie kitem z oleju lnianego, w razie potrzeby naprawa lub uzupełnienie szkła historyczną szybą
• 1 warstwa farby olejnej lnianej bez rozpuszczalników na drewno, szpachlówka i około 2 mm nad kitem na szkło
• 1 warstwa farby olejnej lnianej bez rozpuszczalników z dodatkiem 5% oleju lnianego oksydowanego na słońcu
• załadunek i transport skrzydeł na plac budowy
Prace przy użyciu naturalnych, tradycyjnych materiałów – bez użycia silikonu, akrylu, Compriband ( taśma rozprężna), wełny skalnej lub szklanej, farb z żywicy syntetycznej, farb akrylowych, farb na bazie wody oraz pianki montażowej.
Abstrakt powinien zawierać:
- Imię i nazwisko prelegenta, nazwę instytucji, zajmowane stanowisko, dane teleadresowe.
- Tytuł wystąpienia.
- Słowa kluczowe – maksymalnie pięć.
- Streszczenie referatu na ½ strony A4.
Abstrakty sporządzone w języku polskim i angielskim, prosimy przesyłać na adres: adzwolak@nid.pl
W razie pytań służmy pomocą: Specjalistyczna Pracowania Terenowa „Centrum Architektury Drewnianej” tel. +48 573 006 996.
Rejestracja abstraktów trwa do 24 lipca 2023 r.
Ramowy program seminarium oraz rejestracja zgłoszeń uczestników już po 3 lipca 2023 r.
Seminarium i warsztaty „Historyczna stolarka okienna” są organizowane w ramach działań Centrum Architektury Drewnianej NID, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.