Europejskie Dni Archeologii: Zapraszamy na otwarte webinarium!
Powrót
aktualnosci eda webinarium
Data publikacji: 8 May 2023

Wielkimi krokami zbliżamy się do największej w Europie inicjatywy, mającej na celu przybliżenie dziedzictwa archeologicznego. Z tej okazji, Narodowy Instytut Dziedzictwa – ogólnopolski koordynator wydarzenia ­- już 17 maja 2023 roku zaprasza na otwarte webinarium zatytułowane: „Europejskie Dni Archeologii 2023 w Polsce. Promocja dziedzictwa archeologicznego i archeologii”.

Europejskie Dni Archeologii (#EDA) to cykl imprez odbywający się w Polsce od 2019 roku, zainicjowany w roku 2010 jako wydarzenie francuskie, przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap). #EDA to m.in. wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy, prezentujące bogactwo dziedzictwa archeologicznego szerokiej publiczności. Ich uczestnicy mają doskonałą okazję do skorzystania z licznych atrakcji, a także wzięcia udziału w żywej lekcji historii.

W ubiegłym roku, w całej Europie, pod szyldem #EDA odbyło się ponad tysiąc wydarzeń ukazujących i promujących dziedzictwo archeologiczne. Ta największa archeologiczna inicjatywa w Europie, co roku odbywa się w czerwcu (w tym roku to 16, 17 i 18 czerwca), i jest adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: rodzin z dziećmi, młodzieży szkolnej i studenckiej, osób dorosłych, jak i pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii. Organizatorami wydarzeń #EDA są zarówno najbardziej znane instytucje związane z archeologią, jak muzea archeologiczne (np. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy), Instytut Archeologii i Etnologii PAN, uniwersytety i instytuty naukowe oraz inne muzea z całej Polski (m. in.  Krakowa, Białegostoku, Wrocławia i Sandomierza), ale również koła naukowe, stowarzyszenia, fundacje, jak i bardzo małe placówki, które w tych dniach mają okazję zaprezentowania swoich działań.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza, wszystkich zainteresowanych zorganizowaniem wydarzenia promującego dziedzictwo archeologiczne, na otwarte webinarium zatytułowane: „Europejskie Dni Archeologii 2023 w Polsce. Promocja dziedzictwa archeologicznego i archeologii”.

Kiedy: 17 maja 2023 roku
Dla kogo: Wszyscy zainteresowani zorganizowaniem wydarzenia promującego dziedzictwo archeologiczne w ramach Europejskich Dni Archeologii

Rejestracja: Zgłoszenie uczestnictwa w webinarium należy dokonać poprzez link rejestracyjny Webinarium #EDA. Formularz rejestracyjny nie wymaga złożenia podpisu elektronicznego, a uczestnictwo w wydarzeniu jest nieodpłatne.

AGENDA SPOTKANIA

10.00 – 10:20#EDA jako szansa dla dziedzictwa i archeologii, dr Agnieszka Oniszczuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa,

10:20 – 10:50Popularyzacja archeologii w Polsce. Wybrane przykłady, dr Katarzyna Radziwiłko, Sandomierskie Centrum Kultury,

10:50 – 11:20Działania komunikacyjne i promocyjne NID – wsparcie dla organizatorów, Anna Śmigielska, Narodowy Instytut Dziedzictwa,

11.20 – 11.40Organizacja #EDA w praktyce – zgłoszenie, rejestracja, materiały promocyjne, dr Agnieszka Oniszczuk, Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Europejskie Dni Archeologii objął patronatem honorowym sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, dr Jarosław Sellin.

Patronem medialnym Europejskich Dni Archeologii jest Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.

Skip to content