Program AZP+
Powrót
azp azp
Data publikacji: 9 December 2022

Na platformie szkoleniowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa zostały opublikowane pierwsze 3 (z planowanych wielu) e-szkolenia przygotowane w ramach Programu AZP+:

  1. Program AZP+. Nieinwazyjne wsparcie zarządzania dziedzictwem archeologicznym
  2. Fotografia lotnicza w archeologii
  3. Lotnicze skanowanie laserowe w archeologii

Kursy te dotyczą metod teledetekcyjnych wykorzystywanych do rozpoznawania, monitorowania i dokumentowania reliktów archeologicznych. Skierowane są przede wszystkim do pracowników służb konserwatorskich i archeologów, w założeniu mają ułatwić podejmowanie decyzji dotyczących sposobu postępowania z zabytkami archeologicznymi. Ale zainteresują również wszystkich pasjonatów, którzy chcieliby sami odkrywać dziedzictwo archeologiczne bez wychodzenia z domu.

Dzięki szkoleniom można dowiedzieć się:

  • dlaczego na zdjęciach lotniczych widać obiekty archeologiczne, których nie sposób zauważyć z poziomu ziemi,
  • czym są wyróżniki roślinne i glebowe,
  • z jakich ogólnodostępnych danych i metod mogą korzystać badacze przeszłości,
  • czym jest krajobraz archeologiczny,
  • jakie pułapki czyhają na osoby interpretujące fotografie wykonane z powietrza,
  • czym jest lotnicze skanowanie laserowe, w jaki sposób wykorzystywać je do badania struktur archeologicznych i dlaczego spowodowało rewolucję w archeologii.

I jeszcze kilku innych rzeczy ?

Każde szkolenie trwa około 90 minut.

Ogromnym atutem szkoleń jest bogaty materiał ilustracyjny – jedni z najlepszych badaczy w Polsce udostępnili swoje archiwa i dzielą się wiedzą wynikającą z wieloletnich doświadczeń.

Szkolenia pozwalają też na aktywny udział – jest w nich bardzo dużo ćwiczeń związanych z interpretacją obiektów widocznych na zdjęciach.

Szkolenia zamieszczono na platformie szkoleniowej NID pod adresem: https://szkolenianid.learncom.pl/Account_LogOn (konieczne założenie konta) w zakładce E-szkolenia: Archeologia – Program AZP+

Szkolenia zostały opracowane w ramach Programu AZP+, realizowanego w ramach “Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content