„Dizajn, a wzory regionów” – wizyta studyjna i podsumowanie
Powrót
miniaturka patronat
Data publikacji: 9 December 2022

W ramach przyznanego patronatu NID dla międzynarodowego projektu współpracy pn. „Dizajn, a wzory regionów”, w dniach 16-18 listopada odbyła się wizyta studyjna po obszarze Podhalańskiej Lokalnej Grupie Działania.

Podczas wizyty studyjnej uczestnicy spotkali się z Bartłomiejem Koszarkiem – etnologiem, multiinstrumentalistą, regionalistą, a zarazem dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” prezentującym działalność obiektu w Bukowinie Tatrzańskiej. Następnie, w Muzeum Oscypka, pod czujnym okiem bacy, przygotowywali własne serki.

Kolejnego dnia odbyła się prezentacją pn. „Dizajn z wełną w tle”, którą przeprowadziła etnolog Zofia Polak, a następnie charyzmatyczny Krzysztof Trebunia-Tutka (regionalista, architekt, muzyk) mówił o dziedzictwie podhalańskiej architektury drewnianej. W trakcie spotkania nie mogło jednak zabraknąć góralskiej nuty w wykonaniu ikony muzyki góralskiej, czyli lidera zespołu Trebunia-Tutka. Uczestnicy projektu wzięli również udział w warsztacie „Tożsamość stylu” z Anetą Larysą Knap – polską projektantką mody, góralką, organizatorką największego w Polsce pokazu mody folkowej Polki Folki, a także twórczyni marki Folk Design.

Spotkanie rozpoczęło się utworem „Ciemna nocka” z płyty Zakuka wykonanym przez żywiołową wokalistkę i prezenterkę Żanetę Plotnik-Krumpietz, która zaraz po wykonanej piosence przeobraziła się w znakomitą konferansjerkę i wspólnie z Michałem Łazarczykiem poprowadzili opolsko-góralski wieczór podsumowujący projekt współpracy „Dizajn, a wzory regionów”. Spotkania z zaproszonymi gośćmi poprzedził występ artystyczny zespołu Megitza.

Podczas podsumowania projektu, na scenie Domu Ludowego Związku Podhalan w Kościelisku uczestnicy spotkali się z Joanną Decowską – właścicielką firmy Warto, zajmującą się prowadzeniem warsztatów wykonywania aplikacji tradycyjnych wzorów na zapaskach i szlajfkach śląskiego stroju ludowego, Andrzejem Siekierko „Podhalańskim Versace”, którego kreacje nosiły największe polskie gwiazdy estrady m.in. Władysław Szpilman, Maryla Rodowicz, Skaldowie, Kayah czy Irena Dziedzic oraz z Anetą Larysą Knap, projektantką łączącą tradycję z nowoczesnością w branży odzieżowej, właścicielką marki Folk Design, producentką i organizatorką największego pokazu mody folk „Polki Folki”, a jej najnowsza kolekcja MOUNTAIN MOON miała premierę  podczas Expo 2020 w  Dubaju.

Po zakończeniu rozmów z projektantami na scenie zabrzmiał utwór zespołu Zakuka „Kukułeczka kuka”, który swoim tekstem znakomicie nawiązał do kulminacyjnego elementu wieczoru, a mianowicie pokazu mody. Po słowach: „Te opolskie dziouchy, wielkie paradnice, kazały se poszyć czerwone spódnice…” na scenie wystąpiły opolskie modelki w tradycyjnych strojach ludowych pochodzących z Opolszczyzny. Pokaz podzielony był na trzy etapy: tradycyjne stroje ludowe, rekonstrukcje uszyte na wzór tradycyjnych strojów opolskich oraz nowoczesny dizajn z nutką opolskiej tradycji. Opolską część pokazu melodyjnie zamknął Wojciech Poprawa – regionalista i wieloletni solista w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, prezentujący kostium według stroju rozbarskiego z końca XIX wieku.

Góralska cześć pokazu mody rozpoczęła się od bardzo inspirującej rozmowy z Jadwigą Trybunia-Tutka prowadzącą pracownię artystyczna Haft Fashion zajmującą się wykonywaniem tradycyjnych podhalańskich strojów. Następnie na scenie pojawiły się zaprzyjaźnione z Podhalańską LGD modelki w kreacjach z kolekcji Anety Larysy Knap.

Na zakończenie wieczoru Ewa Maria Piłat – Prezes Stowarzyszenia Kraina św. Anny wraz z Wojciechem Styrczulą – Prezesem Podhalańskiej LGD, podziękowali wszystkim za wsparcie, w szczególności instytucjom które objęły projekt patronatem honorowym: prof. Piotrowi Glińskiemu – Wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzynie Zalasińskiej – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pani Senator Danucie Jazłowieckiej, Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Andrzejowi Bule – Marszałkowi Województwa Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Tatrzańskiemu , Radiu DOXA oraz Tygodnikowi Podhalańskiemu.
Wieczór zakończył się koncertem Basi Giewont.

Trzeci dzień wizyty studyjnej rozpoczął się od warsztatów wełniarskich Dizajn z wełną w tle, które poprowadziły w duecie dwie pasjonatki regionu: Ewa Bartosz Mazuś oraz Maria Śliwińska. Uczestnicy poznali technikę filcowania wełny owczej na mokro, wykonując znakomite kwiaty, korale, obrazi i wszystko czego dusza zapragnie. Pobyt na Podhalu zakończyła wycieczka do Doliny Kościeliskiej i zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego.

Zetknięcie grupy opolskiej z podhalańską i ich barwnością, kulturą i tradycjami pozostawiły duży niedosyt, który być może stanie się zaczątkiem nowych, wspólnych pomysłów.

W ramach działań projektu „Dizajn, a wzory regionów” przeprowadzone zostały warsztaty i szkolenia, które miały za zadanie pobudzić kreatywność twórców i promocję regionów.

Bezcenną wartością realizacji projektu jest rozwój przedsiębiorczości poprzez wzmacnianie lokalnej dumy i tożsamości, która dzięki podjętym działaniom stanie się rozpoznawalną marką. Intencją partnerów projektu jest abyśmy mogli doświadczyć by:

Kultura, która była codziennością stała się wartością…

Projekt  „Dizajn, a wzory regionów”  skierowany jest do osób zajmujących się promocją regionu, rzemieślników, lokalnych liderów, przedsiębiorców oraz lokalnych mieszkańców.

Skip to content