Konferencja naukowa „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”
Powrót
Patronaty  Krzemien pasiasty aktualnosci
Data publikacji: 5 September 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronatem Konferencję naukową „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” organizowaną przez Sandomierskie Centrum Kultury. 9 września zapraszamy do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Konferencja naukowa „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii” jest częścią Festiwalu Krzemienia Pasiastego, który odbędzie się w dn. 9 – 11 września na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu i jego okolicy.

Wydarzenie opiera się na promocji „kamienia optymizmu”, który już 50 lat towarzyszy miastu, jako wiodący kamień używany w biżuterii produkowanej przez sandomierskich artystów.

Festiwal będzie obfitował w wiele atrakcji, które pozwolą poznać ten wyjątkowy kamień. Część edukacyjną rozpocznie konferencja naukowa pn. „50 lat krzemienia pasiastego w biżuterii”, czyli seria spotkań dotyczących problematyki użytkowania surowców krzemiennych w pradziejach. Tematem obrad będzie zarówno kontekst archeologiczny w badaniach krzemienia pasiastego, przedstawienie sposobów użytkowania „kamienia optymizmu” w pradziejach, jak również techniczne tajniki obróbki krzemienia pasiastego. Poruszone zostaną także zagadnienia związane z działaniami promocyjnymi wokół tego kamienia oraz z przewidywaniami co do jego przyszłości.

Skip to content