Otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” w Toruniu
Powrót
Torun otwarcie wystawy  lat aktualnosci
Data publikacji: 4 August 2022

3 sierpnia o godz. 13:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Wydarzeniu towarzyszyła sesja “Wokół wartości zabytków”, zorganizowana w Sali Kinowej toruńskiego Ratusza.

Narodowy Instytut Dziedzictwa świętując swój jubileusz zorganizował specjalną wystawę plenerową, prezentowaną w Oddziałach i Pracowniach Terenowych w piętnastu miastach na terenie Polski. Toruńska ekspozycja jest już dziesiątą wystawą, tym razem podsumowującą działalność Pracowni Terenowej NID na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która witając uczestników wydarzenia podkreśliła również, że:

– Nasze dzisiejsze spotkanie to nie tylko obchody 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ale także święto całego systemu ochrony zabytków, którego częścią jest Instytut. Dlatego tak ważna jest obecność między innymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Władz Rządowych i Samorządowych Regionu. Trzeba tu również podkreślić, że fundamentem funkcjonowania systemu jest Rada Ochrony Zabytków i Departament Ochrony Zabytków, dlatego tym bardziej dziękuję za Państwa dzisiejszą obecność. Spotykamy się by podkreślić znaczenie systemu ochrony dziedzictwa kulturowego, ale też całego zasobu zabytkowego, który jest zarówno w Toruniu jak i w całym regionie. Jest on niezwykle bogaty. Bardzo się cieszymy, że dzięki takim spotkaniom jak dzisiaj, możemy zwrócić uwagę szerokiej opinii publicznej na te skarby, które są również pod Państwa opieką.

W jubileuszowym wydarzeniu NID uczestniczyli również: Józef Ramlau – Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Sambor Gawiński – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Michał Zaleski – Prezydent Torunia, dr hab. prof. UMK Joanna Kucharzewska – Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Robert Kola – Kierownik Pracowni Terenowej NID w Toruniu wraz z zespołem.

Toruńskiemu otwarciu ekspozycji towarzyszyła również sesja “Wokół wartości zabytków”, podczas której podjęto tematykę wartości zabytków, których znaczenie przybliżyła słuchaczom prof. dr hab. Bogumiła Jadwiga Rouba – wykładowczyni na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz Przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków. Następnie Robert Kola – Kierownik Pracowni Terenowej NID w Toruniu wygłosił prelekcję na temat konserwatorskich dylematów przywracania urządzeń dawnych do stanu czynnego.

Wystawa “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” będzie dostępna dla zwiedzających do 2 września.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza również na otwarcie kolejnej wystawy, która już 15 sierpnia zagości w Niemodlinie.

Jubileusz 60-lecia Narodowego Instytutu Dziedzictwa obchodzony jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Wydarzenia organizowane w ramach Jubileuszu 60 lat misji NID finansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patron medialny Jubileuszu 60 lat misji NID:

Skip to content