“Dizajn, a wzory regionów”
Powrót
Dizajn aktualnosci
Data publikacji: 4 July 2022

Narodowy Instytut Dziedzictwa objął patronatem międzynarodowy projekt współpracy pn. „Dizajn, a wzory regionów”. W ramach zadania zostanie przeprowadzony szereg działań mających na celu promowanie regionów objętych projektem, poprzez budowanie kapitału społecznego w oparciu o dziedzictwo kulturowe.

Projekt skierowany jest do osób zajmujących się promocją regionu, rzemieślników, lokalnych liderów, przedsiębiorców oraz lokalnych mieszkańców.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

 1. Szkolenie kompetencyjne – Projekt rozpocznie się od wizyty studyjnej partnerów projektu na obszarze Stowarzyszenia Kraina św. Anny. W czasie trzydniowego pobytu odbędzie się: zwiedzanie Góry Świętej Anny z przewodnikiem, partnerzy wezmą udział w warsztacie malowania opolskiej porcelany, partnerzy z Czech podzielą się doświadczeniem w promocji regionu w oparciu o produkty lokalne, przeprowadzone zostanie dwudniowe szkolenie kompetencyjne dotyczące budowania marki regionu i promocji, wdrażania produktów na rynek, odpowiemy sobie na pytanie: jak współpracować z projektantem? oraz zostanie przeprowadzone wprowadzenie do projektowania usług i projektowanie w oparciu o tradycje.
 2. Badanie etnograficzne dot. opolskiego haftu wraz z opracowaniem raportu – Przeprowadzone zostaną badania wraz z analizą opolskiego haftu. Badanie będzie zawierać elementy etnograficznego opisu niematerialnego dziedzictwa kulturowego jakim jest opolski haft. Badanie przeprowadzone zostanie przez lokalnych etnografów i instytucję badawczą. Efektem badania będzie raport.
 3. Opracowanie wzornika opolskiego haftu regionalnego – W ramach działania opracowany zostanie wzornik haftu opolskiego, który zostanie wypracowany przez jednostkę badawczą z udziałem lokalnych etnografów.
 4. Spotkanie – geneza wzoru opolskiego – W okresie wakacyjnym na obszarze Stowarzyszenia Kraina św. Anny zorganizowane zostanie spotkanie dotyczące genezy wzoru i haftu opolskiego. Moderatorem spotkania będzie przedstawiciel Muzeum Śląska Opolskiego. W ramach tego działania odbędzie się również spotkanie z podhalańską twórczynią, w czasie którego przedstawiona zostanie technika haftu góralskiego oraz sposoby i symbolika wiązania frędzli tradycyjnej chusty góralskiej.
 5. Spotkanie inaugurujące – tradycje rękodzielnicze na Podhalu – Inauguracja cyklu warsztatów rękodzielniczych z udziałem regionalistów i etnologów, których prezentacja dotyczyć będzie tematu tradycji rękodzielniczych na Podhalu, w wyrobach z tkaniny, skóry jak również z drewna.
 6. Współczesne trendy w sztuce użytkowej – Szkolenie na Podhalu z zakresu nowoczesnych trendów projektowania graficznego szkolenie przeprowadzi artysta grafik.
 7. Cykl podhalańskich spotkań warsztatowych – W ramach tego działania odbędzie się cykl spotkań warsztatowych z zakresu rękodzieła: haftu, tkanin, metaloplastyki oraz wyrobów drzewiarskich – rzeźb oraz wyrobów użytkowych, podczas których wykonywane będą przedmioty według własnych projektów lub gotowych wzorów. Dodatkowo w trakcie trwania cyklu warsztatów rękodzielniczych, artysta grafik służył pomocą przy projektowaniu nowych wzorów opartych na tradycjach rękodzielniczych. W ramach tych trzech rzemiosł odbędzie się w sumie 120 spotkań warsztatowych, prowadzonych przez rzemieślników oraz twórców ludowych, którzy udzielać będą instruktarzu uczestnikom warsztatów. Ramach działania zaprojektowane i wykonane będą wzory rękodzielnicze głównie – wyroby użytkowe. Wsparcie merytoryczne w zakresie projektowania udzielał będzie artysta grafik.
 8. Warsztaty haftu opolskiego – W ramach tego działania na obszarze Stowarzyszenia Kraina św. Anny odbędzie się cykl trzech warsztatów. Warsztaty poprowadzi opolski etnograf dla grupy 15 osób m.in.: posiadających działalność gospodarczą, projektantów, szwaczek, pasjonatów szycia i haftu itp. Każdy z uczestników w czasie tego cyklu warsztatów stworzy element odzieży (np.: torebka, chusta, szalik, koszulka, spodnie, spódnica itp.) zawierającego elementy opolskiego haftu.
 9. Wizyta studyjna i uczestnictwo w warsztatach – Osoby z Krainy św. Anny zaangażowane w realizację projektu wezmą udział w rękodzielniczych spotkaniach warsztatowych realizowanych na Podhalu z zakresu haftu i tkanin, metaloplastyki oraz drzewiarskich.
 10. Wizyta studyjna – W ramach realizacji projektu odbędzie się również trzydniowa wizyta studyjna na obszar Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania, w której wezmą udział osoby zaangażowanie w realizację projektu, uczestnicy spotkania i warsztatów realizowanych na obszarze Stowarzyszenia Krainy św. Anny. W czasie wizyty partner z Podhala podzieli się doświadczeniem w promocji regionu i wsparciu produktów regionalnych oraz wykorzystywaniu rzemiosła do promocji i identyfikacji obszaru.
 11. Uczestnictwo w targach – Partnerzy projektu wezmą udział w Targach Designu WZORY, które są największymi Warszawskimi Targami Designu. Ideą targów jest łączenie najnowszego polskiego designu i odbiorców, zainteresowanych posiadaniem pięknych przedmiotów To miejsce, w którym młodzi projektanci i nowocześni rzemieślnicy mają szansę pokazać swoje produkty, odwiedzający zaś mogą je nabyć.

Projekt odbywa się w dniach od 27.06.2022 r. do 31.07.2022 roku i realizowany jest przez Stowarzyszenie Kraina św. Anny, Podhalańską Lokalną Grupę Działania oraz MAS Opavsko.

Skip to content