88 obiektów w kolejnym etapie konkursu Zabytek Zadbany 2022

Powrót
Grafika konkursu Zabytek Zadbany 2022
Data publikacji: 21 March 2022

W tegorocznej edycji do konkursu „Zabytek Zadbany” zgłoszono 100 obiektów, z czego 88 przeszło ocenę formalną, czyli weryfikację pod kątem zgodności z regulaminem. W kolejnym etapie eksperci Narodowego Instytutu Dziedzictwa ocenią poziom realizacji konserwatorskich. Końcowej oceny dokona Jury, które w każdej kategorii nominuje zabytki do tytułów laureatów i wyróżnionych.

88 obiektów zakwalifikowanych do następnego etapu:

DOLNOŚLĄSKIE 

  • Mauzoleum rodu Guttlerów w Złotym Stoku (Gmina Złoty Stok) – kategoria A
  • Budynek Ptaszarni, altana nad stawem, mur ogrodzeniowy – zespół obiektów w zabytkowej części Ogrodu Zoologicznego (ZOO we Wrocławiu) – kategoria A
  • Teatr miejski w Głogowie (Gmina Miejska Głogów) – kategoria A
  • Spichlerz w Grębocicach (Gmina Grębocice) – kategoria C
  • Zamek Książ w Wałbrzychu (Zamek Książ/Gmina Wałbrzych) – kategoria F

KUJAWSKO-POMORSKIE              

  • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie (Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – oo. Franciszkanie – w Radziejowie) – kategoria A
  • Gmach Główny Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy) – kategoria C

LUBELSKIE         

  • Dwór w Rybczewicach Drugich (Gmina Rybczewice) – kategoria A
  • Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu (Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania w Zamościu/Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce) – kategoria C
  • Dwór Lachertów ob. Centrum Pracy Twórczej w Ciechankach (Gmina Puchaczów) – kategoria C
  • Willa pod Wiewiórką, dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym) – kategoria D
  • Cerkiew Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie (Parafia Prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Horostycie) – kategoria D

LUBUSKIE          

  • Dwór w Kiełpinie (Artur Klim – zarządca nieruchomości) – kategoria A
  • Państwowa Szkoła Muzyczna w Żaganiu (Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Żaganiu) – kategoria C
  • Kościół pw. Św. Jakuba Apostoła W Ośnie Lubuskim (Parafia rzymsko-katolicka pw. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim) – kategoria C

ŁÓDZKIE             

  • Kościół Parafialny pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie (Rzymskokatolicka parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzgowie) – kategoria A
  • Budynek A – Biała Fabryka w Łodzi (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi) – kategoria E

MAŁOPOLSKIE  

  • Kamienica, obecnie muzeum w Kętach (Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach) – kategoria A
  • Cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej w Błoniu (Gmina Tarnów) – kategoria A
  • Dawny ratusz i sąd grodzki w Jordanowie (Gmina Jordanów) – kategoria A
  • Kamienice przy ul. Rynek 20-21, Muzeum Okręgowe w Tarnowie (WUOZ Tarnów/Muzeum Okręgowe w Tarnowie) – kategoria A
  • Dawny arsenał miejski ob. Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie) – kategoria A
  • Zamek Pieniny w Krościenku nad Dunajcem (Pieniński Park Narodowy) – kategoria A
  • Fort pancerny nr 52 a „Łapianka” w Krakowie (Gmina Miejska Kraków) – kategoria B
  • Kamienica przy u. Legionów 14 w Tarnowie (Gmina Tarnów) – kategoria C
  • Piwnice d. ratusza i kwartał królewski z budynkiem d. starostwa w Olkuszu (Gmina Olkusz) – kategoria C
  • Muzeum Historii Fotografii w Krakowie (Muzeum Historii Fotografii) – kategoria C
  • Cerkiew greckokatolicka pw. śś. Kasmy i Damiana w Bartnem (Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów) – kategoria D
  • Dwór obronny w Szymbarku (Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów) – kategoria F
  • Budynek Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem) – kategoria F

MAZOWIECKIE  

  • Dwór w Rościszewie (Gmina Rościszewo) – kategoria A
  • Kaplica pałacowa p.w. św. Piotra i Pawła w Łącku (Gmina Łąck) – kategoria A
  • Pałacyk „Sokoła” w Pruszkowie  (Gmina Pruszków) – kategoria A
  • Kaplica Królewska w Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku (Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Zygmunta przy Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Płocku) – kategoria A
  • Dawna willa, obecnie budynek biblioteki w Kozienicach (WUOZ Radom / Biblioteka Publiczna Gminy w Kozienicach) – kategoria A
  • Kamienica murowana przy ul. Wilczej 65, Warszawa (Wspólnota Mieszkaniowa Wilcza 65 front) – kategoria A
  • Park Miejski im. 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w Brwinowie (Gmina Brwinów) – kategoria B
  • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Nasielsku (Gmina Nasielsk) – kategoria C
  • Pałacyk Konopackiego w Warszawie (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ) – kategoria C
  • Ratusz (piwnice i wieża) w Pułtusku (Gmina Pułtusk) – kategoria C
  • Kościół p.w. MB Częstochowskiej – Radachówka (WUOZ Warszawa/Gmina Kołbiel) – kategoria D
  • Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Rocha w Jazgarzewie  (Parafia Rzymskokatolicki pw. Św. Rocha w Jazgarzewie) – kategoria F

OPOLSKIE           

  • Mury obronne w Namysłowie (Powiat Namysłowski) – kategoria A
  • Pałac otoczony parkiem, obecnie dom pomocy społecznej w Szymiszowie (Powiat Strzelecki) – kategoria A
  • Zamek w Krapkowicach (Powiat Krapkowicki) – kategoria A
  • Ratusz z wieżą ratuszową w Paczkowie  (Gmina Paczków) – kategoria A
  • Pomnik Powstańców Śląskich na mogile zbiorowej, Zawadzkie (Gmina Zawadzkie) – kategoria A
  • Ratusz w Brzegu (Gmina Brzeg) – kategoria A
  • Park Dworski w Skarbiszowie (Gmina Dąbrowa) – kategoria B
  • Wieża bramy górnej i mury obronne w Krapkowicach (Gmina Krapkowice) – kategoria C
  • Wieża Prudnicka w Białej (Gmina Biała) – kategoria C

PODKARPACKIE

  • Zespół kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Sieniawie (Miasto i Gmina Sieniawa/Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia w Sieniawie) – kategoria A
  • Wieża dzwonnicza w zespole kościoła farnego w Leżajsku (Gmina Miasto Leżajsk/Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy w Leżajsku) – kategoria C
  • Spichlerz w zespole podworskim, obecnie Gminny Klub Seniora i Biblioteka w Trzcianie (Gmina Świlcza) – kategoria C
  • Strażnica kolejowa Tryńcza (Gmina Tryńcza) – kategoria C
  • Spichlerz w zespole pałacowo-parkowym w Boguchwale (Gmina Boguchwała) – kategoria C
  • Spichlerz w zespole folwarcznym w Łące (Centrum Kultury i Sztuki w Łące) – kategoria C
  • Zabytkowa chata Jana Raka w Husowie (Gmina Markowa) – kategoria D
  • Cerkiew Prawosławna pw. Św. Archanioła Michała w Turzańsku  (WUOZ Przemyśl/Parafia Prawosławna pw. Św. Archanioła w Turzańsku) – kategoria D

PODLASKIE        

  • Dworzec kolejowy w Białymstoku (PKP/WUOZ Białystok) – kategoria C
  • Hala Kultury w Łomży (Miasto Łomża) – kategoria C

POMORSKIE      

  • Kamienica przy ul. Rycerskiej 10 w Gdańsku (Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.) – kategoria C
  • Dom Zdrojowy Hevelianum w Gdańsku  (Hevelianum/Gmina Miasta Gdańsk) – kategoria C
  • Dom Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim (Gmina Miejska Pruszcz Gdański) – kategoria C
  • Wielki Młyn, obecnie Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Muzeum Gdańska) – kategoria C
  • Budynek Dawnej Remizy Stoczni Gdańskiej w Gdańsku (Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o.) – kategoria C

ŚLĄSKIE

  • Kapliczka Marii Hilf (Miasto Piekary Śląskie) – kategoria A
  • Kościół pw. Św. Józefa w Sadowie (Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Józefa w Sadowie) – kategoria A
  • Ratusz w Pyskowicach (Gmina Pyskowice) – kategoria A
  • Kamienica willowa (pałacyk eklektyczny) Alfreda Michla w Bielsku-Białej (Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej) – kategoria A
  • Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (Miasto Chorzów) – kategoria C
  • Pałac Schoena, muzeum w Sosnowcu (Pałac Schoena muzeum w Sosnowcu/Gmina Sosnowiec) – kategoria C
  • Budynek stajni i mieszkania administracyjne „Pod głową konia”, obecnie Centrum Edukacji Ekologicznej „Arka”       (Powiat Żywiecki) – kategoria C
  • Kamienica mieszczańska przy ul. Kościuszki 14 w Częstochowie (WUOZ Częstochowa/Mariusz Etryk) – kategoria F

ŚWIĘTOKRZYSKIE            

  • Zamek Królewski w Chęcinach (Gmina Chęciny) – kategoria A
  • Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (Muzeum Narodowe w Kielcach) – kategoria A

 WARMIŃSKO-MAZURSKIE          

  • Dawny kościół ewangelicki, obecnie Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury (Gmina Nowe Miasto Lubawskie) – kategoria C

WIELKOPOLSKIE              

  • Kaplica cmentarna ewangelicka (Gmina Miasto Złotów) – kategoria A
  • Kościół Rektorski (Bożogrobców) pw. Św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie (Rektorat Kościoła Rektorskiego pw. Św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie) – kategoria A
  • Kamieniczka, obecnie biblioteka (Rydzyński Ośrodek Kultury) – kategoria C
  • Synagoga, obecnie budynek biblioteki – Sompolno (Miejska Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie) – kategoria C
  • Fabryka fortepianów w Kaliszu (WUOZ Kalisz/Antczak Calisia Spółka Komandytowa) – kategoria C
  • Dom podcieniowy w Pyzdrach (Gmina Miasto Pyzdry) – kategoria D
  • Drewniany Kościół Parafialny pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie (Parafia rzymskokatolicka pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie) – kategoria D
  • Lamus tkacki w Chodzieży (WUOZ Poznań/Gmina Chodzież) – kategoria D
  • Kościół pw. Św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu (Klasztor Franciszkanów w Poznaniu) – kategoria F

ZACHODNIOPOMORSKIE             

  • Wieża widokowa wraz z otoczeniem (Gmina Cedynia) – kategoria A
  • Lapidarium na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego w Dołujach (Gmina Dobra) – kategoria B

Więcej informacji o konkursie można przeczytać tutaj: Zabytek zadbany

Skip to content