Znamy wyniki VII edycji konkursu filmowego „Zabytkomania”!

Powrót
Grafika wyniki konkursu Zabytkomania
Data publikacji: 10 November 2021

Narodowy Instytut Dziedzictwa rozstrzygnął VII edycję konkursu filmowego „Zabytkomania” Tegorocznym hasłem konkursu było Przepis na dziedzictwo” Uczestnicy mogli nadsyłać filmy w kategorii dokument lub reportaż.

Tematem przewodnim Konkursu było dziedzictwo kulinarne, rozumiane zarówno jako dziedzictwo materialne – obiekty zabytkowe służące celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem
i spożywaniem posiłków; jak i dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej.

Obrady jury odbyły się w składzie:

  • Anna Czerwińska-Walczak – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Przewodnicząca Jury Konkursu;
  • Beata Kot – Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków;
  • Waldemar Czechowski – filmowiec, dokumentalista, operator i reżyser;
  • Grzegorz Czerniak – twórca filmowy, główny specjalista w zespole projektów filmowych w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRUPA I (poniżej 18 roku życia):

  • Miejsce I, II, III: brak przyznanych nagród;

Wyróżnienie: „Kulinarne dziedzictwo Wolina – Szlakiem mąki i chleba”; autorzy: Filip Dziemidowicz, Michał Romaniuk;

GRUPA II (amatorzy powyżej 18 roku życia):

  • Miejsce I: brak przyznanej nagrody;
  • Miejsce II:

          a) „Kto ma kozy, ten ma ser”, autor: Kamil Lorek;

b) „Od Goldmana”, autorzy: Jakub Haberko, Justyna Łukaszewska-Haberkowa;

  • Miejsce III: „Orawskie smaki”, autor: Dawid Pulit;
  • Wyróżnienia:

a) „Króliki, pasztety, kaszankę i chleb – wspomina Jarosław Werpachowski”, autor: Tomasz Wiśniewski;

b) „Pełny bonclok”, autorzy: Paweł Koniarski, Justyna Perużyńska.

GRUPA III (profesjonaliści powyżej 18 roku życia):

  • Miejsce I: „Pan Baca”, autorzy: Jakub Domin, Adam Mółka;
  • Miejsce II: „Nie ucz ojca piwa robić”, autorzy: Tomasz Smykalski, Mateusz Wiskulski;
  • Miejsce III: brak przyznanej nagrody;
  • Wyróżnienia:

a) CHLEB (NIE)POWSZEDNI”, autorzy: Milena Sieczka, Mateusz Sadza, Paulina Śmigiel;

b) „Kminek”. Autorzy: Ewa Kałat, Łukasz Opaliński, Bartek Kieżun.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Zabytkomania” organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Z opiniami Jury na temat poszczególnych filmów można zapoznać się na stronie http://edu.nid.pl/inspiracje/znamy-wyniki-vii-edycji-konkursu-filmowego-zabytkomania.

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym!

Skip to content