Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie zaprasza do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń poświęconych ochronie, utrzymaniu i świadomej modernizacji zabytkowych domów drewnianych. Projekt „Domy drewniane na co dzień i w remoncie” został przygotowany we współpracy z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Skierowany jest do właścicieli oraz użytkowników historycznych budynków drewnianych.
Cykl realizowany jest od maja do grudnia 2025 roku, w formule comiesięcznych spotkań prowadzonych przez doświadczonych specjalistów: Agnieszkę Mielnik, Agnieszkę Kozłowską oraz Dominika Mączyńskiego. Podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- jak dbać o konstrukcję i wykończenie drewnianych domów,
- które prace można wykonać samodzielnie, a które wymagają pomocy specjalisty,
- jak modernizować budynek z poszanowaniem jego wartości historycznych,
- jak dobrać materiały konserwatorskie,
- jak poradzić sobie z wilgocią, grzybami czy szkodnikami,
- jakie procedury administracyjne obowiązują przy remontach oraz jak ubiegać się o dotacje.
Szkolenia stanowią okazję do poznania historii i charakterystycznych cech letniskowego stylu architektonicznego tzw. linii otwockiej – unikalnego zjawiska kulturowego regionu podwarszawskiego.
Inauguracyjne spotkanie odbyło się 8 maja 2025 roku o godz. 17.30 w Domu Nauki i Sztuki / Willi Frankówka w Józefowie (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2). Tematem pierwszego wykładu było „Przekształcenie zabytków drewnianych. Wpływ remontu i przebudowy oraz zmiany funkcji na wartości zabytkowe. Teoria i praktyka działań przy zabytku”.
Projekt został przygotowany przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, we współpracy z Oddziałem Terenowym Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej. Partnerem projektu jest Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Miasto Otwock, Miasto Józefów, Starostwo Powiatu Otwockiego, Dzielnica Wawer m. st. Warszawy.
Harmonogram spotkań
Przekształcenie zabytków drewnianych. Wpływ remontu i przebudowy oraz zmiany funkcji na wartości zabytkowe. Teoria i praktyka działań przy zabytku.
Prelegenci: Agnieszka Mielnik, Dominik Mączyński, Agnieszka Kozłowska
Termin: 8 maja 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli: Jakub Makowski, Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN, reprezentujący Bożenę Żelazowską, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalną konserwator zabytków, Marek Banaszek, Burmistrz Miasta Józefowa, Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Założenia i program cyklu spotkań przedstawili Marcin Dawidowicz oraz eksperci specjalizujący się w ochronie zabytkowych budynków drewnianych: Agnieszka Mielnik, Agnieszka Kozłowska i Dominik Mączyński. Wykład otwierający pt. „Przekształcenie zabytków drewnianych. Wpływ remontu i przebudowy oraz zmiany funkcji na wartości zabytkowe. Teoria i praktyka działań przy zabytku” wygłosił Dominik Mączyński – architekt, konserwator zabytków i przewodniczący Komisji Drewna PKN ICOMOS. W trakcie spotkania omówiono dobre praktyki konserwatorskie oraz przykłady nieprawidłowo przeprowadzonych remontów, które skutkowały utratą wartości zabytkowych.


Konstrukcje w historycznych budynkach drewnianych na linii otwockiej.
Prelegent: Agnieszka Mielnik
Termin: 5 czerwca 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Szkolenie poprowadziła mgr inż. Agnieszka Mielnik – technolog drewna, ekspertka w zakresie ochrony i konserwacji drewna oraz wykładowczyni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Właściciele domów drewnianych oraz pozostali uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z podstawową wiedzą na temat konstrukcji budynków drewnianych, rodzajów drewna i ich właściwości, a także z praktycznymi aspektami konserwacji zabytkowego drewna. Ważnym elementem spotkania była otwarta wymiana doświadczeń oraz możliwość zadania pytań i omówienia konkretnych przypadków, z którymi uczestnicy zetknęli się w praktyce.


Wrogowie drewna i jak z nimi walczyć, czyli grzyby, pleśnie, owady niszczące drewno oraz prewencja konserwatorska budynków drewnianych.
Prelegent: Agnieszka Mielnik
Termin: 4 września 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Nowe technologie w starym budownictwie drewnianym – docieplenie, ppoż. wentylacja, termika itd. Dobre i złe praktyki.
Prelegent: Agnieszka Mielnik i Agnieszka Kozłowska
Termin: 2 października 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Remont! Działania przy zabytkowym budynku drewnianym.
– Etap przedremontowy i projektowy.
Prelegent: Dominik Mączyński
– Etap wykonawczy.
Prelegenci: Agnieszka Mielnik i Agnieszka Kozłowska
Termin: 6 listopada 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Procedury administracyjne: wpis do rejestru zabytków/ formy ochrony konserwatorskiej/ ewidencja zabytków/ pozwolenie konserwatorskie/ uzgodnienia na podstawie ujęcia obiektu w GEZ/ zalecenia konserwatorskie/ dotacje.
Prelegent: Agnieszka Kozłowska
Termin: 4 grudnia 2025 r., godz. 17.30 – 19.30
Spotkania odbywają się w Domu Nauki i Sztuki / Willa Frankówka, ul. Kard. Wyszyńskiego 2, Józefów
Więcej informacji można znaleźć na stronie mwkz.pl.
Cykl szkoleń organizuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przy współpracy Oddziału Terenowego w Warszawie Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Stowarzyszeniem Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej. Partnerem projektu jest Dom Nauki i Sztuki/Willa Frankówka, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie, Miasto Otwock, Miasto Józefów, Starostwo Powiatu Otwockiego, Dzielnica Wawer m. st. Warszawy.