Nagroda Prezydenta Miasta Torunia dla toruńskiej Pracowni Terenowej NID
Powrót
Torun w Unesco aktual
Data publikacji: 9 December 2022

4 grudnia Toruń świętował 25. rocznicę decyzji o wpisie Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji w Ratuszu Staromiejskim wręczono nagrody Prezydenta Miasta Torunia w dziedzinie kultury i promocji miasta. Wyróżnienie otrzymała Pracownia Terenowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Toruniu.

Toruńskie zabytki wyróżniono wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako „obiekty, które wpłynęły na dalszy rozwój architektury” oraz „wybitne dzieło ilustrujące okres historyczny”. Średniowieczny zespół miejski to wyjątkowe w skali świata bogactwo dzieł sztuki, i reprezentacja niemal wszystkich stylów architektonicznych do czasów współczesnych.

Z okazji Jubileuszu, pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków, ministra dr. Jarosława Sellina, odbyła  się konferencja naukowa poświęcona problematyce ochrony toruńskich zabytków. Wydarzeniu towarzyszyło wręczenie nagród i wyróżnień w dziedzinie kultury i promocji miasta.  Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za całokształt działań na rzecz odnowy toruńskich zabytków otrzymała Pracownia Terenowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Toruniu. Statuetkę Toruńskiego Flisaka w imieniu zespołu NID odebrał kierownik Pracowni Robert Kola.

Statuetka przedstawia miniaturę sylwetki Flisaka z fontanny znajdującej się na Rynku Staromiejskim. Postać Flisaka nawiązuje do jednej z najstarszych tradycji i legend związanych z Toruniem.

Skip to content